Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza solidaryzują się z Ukrainą i swoimi miastami partnerskimi

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czeladź, a także Będzin, powiat będziński, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec, solidaryzują się z narodem ukraińskim

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czeladź, a także Będzin, powiat będziński, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec, solidaryzują się z narodem ukraińskim Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Z Zagłębia płyną wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. Lokalne władze m.in. Będzina, powiatu będzińskiego, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej deklarują pomoc tym, którzy zmuszeni zostaną do opuszczenia swojej ojczyzny, by uniknąć działań wojennych. W Sosnowcu dziś wiec wsparcia dla naszych sąsiadów.

List do władz i społeczności zaprzyjaźnionego z Czeladzią ukraińskiego miasta Żydaczów wystosował burmistrz Zbigniew Szaleniec.

- Pokój, wolność i demokracja, to najważniejsze elementy życia każdego narodu, także ukraińskiego. Tego też życzymy w liście do władz i społeczności zaprzyjaźnionego z nami ukraińskiego miasta Żydaczów – podkreślił burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

- Miasta, które jak cała Ukraina, zagrożone jest inwazją rosyjskiego agresora. W liście, oprócz otuchy i wiary w pokojowe rozwiązanie kryzysu, informuję mera Żydaczowa, pana Wołodymira Lewko, że w razie potrzeby, jesteśmy gotowi udzielić naszym przyjaciołom z zaprzyjaźnionego miasta, każdego możliwego wsparcia. Oby nie było potrzebne – dodał.

Żydaczów położony jest w obwodzie lwowskim. Jest jednym z najstarszych miast Podkarpacia, więc jest to zabytek dawnej historii i kultury Ukrainy. Leży na pograniczu wyżyny Podolskiej i niziny Podkarpackiej, 3 km od rzeki Stryj, największego dopływu Dniestru. 24 sierpnia 1996 r. zostały odnowione i poświęcone symbole miasta – herb i flaga, a dzień 24 sierpnia stał się dniem miasta. Czeladź przyjaźni się z Żydaczowem już od 2004 roku.

Prezydent Dąbrowy Górniczej również wyraził solidarność z narodem ukraińskim.

- Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim. Jesteśmy przeciw wojnie i wierzymy, że wyrazy wsparcia płynące do Ukrainy z całego świata są w stanie ją powstrzymać – przekazał prezydent Dąbrowy Górniczej.

W mieście odbyło się także posiedzenie Miejskiego Sztabu Kryzysowego w związku z sytuacją w Ukrainie.

- Pozostajemy w stałym kontakcie ze służbami i organami państwa. Jako miasto jesteśmy przygotowani do udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, którzy będą szukać schronienia przed wojną. Sztab cały czas monitoruje sytuację i od jej rozwoju będą zależeć kolejne kroki – podkreślił prezydent Bazylak.

– W piątek odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Sztabu Kryzysowego w związku z sytuacją w Ukrainie. Jesteśmy także po pierwszym spotkaniu z wojewodą śląskim, podczas którego przedstawił on sytuacje na granicy polsko-ukraińskiej oraz poinformował o działaniach podejmowanych przez stronę rządową – dodał.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na spotkaniu, w przygotowaniu jest specustawa, która ureguluje kwestie zasad udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W przygotowaniu są również wytyczne dla samorządów i organizacji pozarządowych dotyczące zasad organizowania pomocy materialnej w postaci zbiórek oraz sposobu dostarczania zebranych produktów.

Wojewoda poinformował również, że uchodźcy z Ukrainy będą kierowani do poszczególnych miejscowości przez służby państwowe i Straż Graniczną.

– Jako miasto ponownie złożyliśmy deklaracje gotowości pomocy obywatelom Ukrainy szukającym schronienia przed wojną. W gotowości są ośrodki z miejscami noclegowymi prowadzone przez Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Jesteśmy też w kontakcie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, w remizach których schronienie mogłoby znaleźć kilkaset osób – podkreślił prezydent Bazylak.

Dokonana została inwentaryzacja miejskich zasobów, które mogą być wykorzystane do udzielenia niezbędnej pomocy. W szczególności dotyczy to potencjalnych dodatkowych miejsc noclegowych oraz oddelegowania do dyspozycji Centrum Zarządzania Kryzysowego samochodów dostawczych należących do miejskich instytucji.

Urząd kontaktuje się również z przedsiębiorcami z terenu miasta, którzy zatrudniają obywateli Ukrainy. Deklarowane są wszelkie możliwe formy pomocy, w szczególności te dotyczące możliwości schronienia dla rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi.

Sztab kryzysowy spotkał się również z przedstawicielami Akademii WSB, aby zapoznać się z sytuacją studentów z Ukrainy studiujących na dąbrowskiej uczelni oraz omówić możliwe formy współpracy oraz pomocy.

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz Akademii WSB za wszystkie deklaracje pomocy Ukrainkom i Ukraińcom i chęć wsparcia działań miasta w tym zakresie. To ważne, aby w tych trudnych chwilach być razem i okazywać solidarność z naszymi sąsiadami – podsumował prezydent Marcin Bazylak.

We wszystkich sprawach związanych z organizacją pomocy można kontaktować się z Centrum Zarządzania Kryzysowego pod całodobowym numerem telefonu 32 262 44 10 lub za pośrednictwem adresu email: [email protected]

Z kolei prezydent Będzina Łukasz Komoniewski wsparł mieszkańców partnerskiego miasta Obuchowa.

- Wypełnia się najgorszy z możliwych scenariuszy. Władimir Putin podjął decyzję o zbrojnym ataku na Ukrainę. Nieuzasadniona inwazja rozpoczęła się dziś nad ranem. Szczególnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Obuchowa, miasta partnerskiego Będzina położonego w obwodzie kijowskim – przekazał Łukasz Komoniewski.

Starostwo Powiatowe w Będzinie wraz ze starostą także wyraziło poparcie dla narodu ukraińskiego.

- Nad ranem, 24 lutego, prezydent Putin, oraz podległe mu wojska rosyjskie rozpoczęły militarną inwazję na naszego wschodniego sąsiada, wolną Ukrainę, dążącą do samodzielności, pragnącą wstąpić do wielkiej europejskiej rodziny i cywilizowanego świata. W obliczu tej haniebnej agresji, solidaryzujemy się z całym narodem ukraińskim, a w szczególności z mieszkańcami partnerskiego miasta Żydaczowa, z którym od wielu lat współpracujemy.
W tym trudnym momencie dla Waszego kraju jesteśmy dla Was wsparciem i gwarantem dalszych przyjacielskich relacji - przekazali starosta będziński Sebastian Szaleniec wraz z Zarządem Powiatu Będzińskiego

Władze Będzina nie wyznaczyły na razie konkretnych miejsc, gdzie mogłyby przyjąć Ukraińców, ale są na to w razie potrzeby przygotowani.

Około 200 uchodźców z Ukrainy jest w stanie przyjąć miasto Sosnowiec.

- Trwają ustalenia w kwestii powiększenia tej bazy. Miasto wspiera Ukrainę, mieszka tu wielu jej obywateli – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Miasto odwiedził konsul generalny Ukrainy, Wiaczesław Wojnarowskyj. W środę prezydent Sosnowca zwołał Sztab Kryzysowy, w którym udział wzięła m.in. straż graniczna i policja. Wszystkie służby są gotowe na każdy scenariusz.

Dziś (piątek 25 lutego) o godzinie 18 przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu ma odbyć się wiec poparcia dla narodu ukraińskiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto