Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pociąg z uchodźcami z Ukrainy przyjechał do Sławkowa, potem do Katowic. "Emocje są nie do opisania"

Uchodźcy z Ukrainy dotarli do Sławkowa, a stąd pojechali m.in. do Katowic

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uchodźcy z Ukrainy dotarli do Sławkowa, a stąd pojechali m.in. do Katowic Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow/PSP Będzin/UM Sławków
Pociąg z prawie 1,4 tys. uchodźców przyjechał w sobotę 5 marca do Sławkowa. Ukraińcy uciekający przed okrucieństwem wojny o poranku specjalnym pociągiem z Przemyśla dotarli na teren województwa śląskiego. Po przesiadce do pociągu Kolei Śląskich przyjechali na dworzec w Katowicach.

W Euroterminalu w Sławkowie, który znajduje się na styku kolei szerokotorowej i normalnej, zatrzymał się specjalny pociąg z Przemyśla, który przewoził uchodźców do województwa śląskiego. Wśród przybywających obywateli Ukrainy olbrzymią większość stanowiły kobiety z małymi dziećmi. Część z nich przyjechała z domowymi zwierzętami.

Punkt przesiadkowy zorganizowany został przez wojewodę śląskiego, Państwową Straż Pożarną, policję, służby kolejowe PKP LHS oraz Koleje Śląskie we współpracy z Urzędem Miasta Sławków i przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławkowie i Straży Miejskiej.

Na przybyłych czekały specjalnie przygotowane ogrzewane namioty z zapleczem socjalnym. Uchodźcy mogli w nich odpocząć, napić się ciepłej herbaty i zjeść posiłek. Nad ich bezpieczeństwem czuwali ratownicy medyczni, policjanci i strażacy, na miejscu pojawił się również wojewoda śląski - Jarosław Wieczorek. Byli też m.in. strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Będzinie, którzy pomagali w relokacji uchodźców. Na miejscu działało 200 strażaków oraz 70 policjantów.

- Uchodźcom zapewniono dalszy transport. Działania zostały zabezpieczone przez Powiat Będziński przy udziale Komendy Powiatowej Policji w Będzinie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w
Będzinie - powiedział starosta będziński Sebastian Szaleniec.

Na terminalu oczekiwały autokary. Do Kielc pojechało 56 uchodźców, a do Krakowa 369 osób. Pociąg Kolei Śląskich przewiózł natomiast pasażerów do Katowic. Do tego miasta dotarło około tysiąca osób.

- Ustawiliśmy 12 ogrzewanych namiotów z zapleczem socjalnym. Uchodźcy będą mogli w nich odpocząć, napić się ciepłej herbaty, zjeść posiłek i kontynuować swoją podróż. Cały sprzęt pozostaje na miejscu. Mamy teraz prawdopodobnie kilkanaście godzin na przygotowanie się do przyjęcia kolejnej fali uchodźców. Czekamy na informacje z granicy - przekazał Krystian Biesiadecki, rzecznik KM PSP w Będzinie.

- Serdecznie dziękuję za pomoc w tych działaniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławkowie i innym jednostkom zaangażowanym w akcję. Jak wynika z posiadanych przez nas informacji, wkrótce w Sławkowie możemy spodziewać się kolejnych pociągów, którymi przyjadą obywatele Ukrainy - mówił burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Uchodźcy z Ukrainy w Katowicach

Na początku panowała lekka dezinformacja, ponieważ pociągi z uchodźcami miały zjawić się na miejscu po godzinie 7. Ogromna grupa służb i wolontariuszy czekała na miejscu na pierwszych przybyszy. Pół godziny przed przyjazdem skierowano wszystkich na peron drugi, gdzie miał się zjawić transport. Pierwszy pociąg z obywatelami Ukrainy wjechał 5 minut po godzinie 10, kolejny przed godziną 11.

- Na miejsce dotarła ogromna liczba ludzi, głównie kobiety z dziećmi i zwierzętami. Było widać, że uciekają przerażeni przed wojną, jednak na ich twarzach malowała się też ulga, że w końcu udało im się dotrzeć na miejsce i są bezpieczni. Emocje panujące wokół są nie do opisania. Wszystko było dobrze zorganizowane, przybyłym pasażerom pomagali wolontariusze i służby przygotowane na ich przyjazd. Uchodźcy mogli poczęstować się też ciepłą zupą, wypić gorącą herbatę. W punkcie informacyjnym przekazywano najważniejsze informacje - relacjonowała nasza fotoreporterka, Lucyna Nenow.

Punkt informacyjny powstał w holu głównego dworca. Osoby, które nie mają możliwości schronić się u rodziny czy znajomych otrzymali zakwaterowanie na terenie województwa śląskiego. Strażacy z PSP pomagali w dostaniu się do miejsc, w których znajdą schronienie. Do tej pory już ponad 2 tysiące obywateli Ukrainy - szczególnie kobiet i dzieci - znalazło miejsce w przygotowanych obiektach.

Terminal w Sławkowie został wykorzystany, ponieważ dotychczasowy punkt przesiadkowy, który znajdował się na peronie LHS w Olkuszu, do którego do tej pory docierały pociągi z uchodźcami, rozbudowuje się w punkt recepcyjny dla przybyłych z Ukrainy. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreśla, że wykorzystuje się całą śląską infrastrukturę dla zapewnienia bezpiecznego schronienia dla uchodźców.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto