Jak Kiepura i księżna Daisy świętowali „czyste” powietrze

Redakcja

Wyjątkowe święto obchodziliśmy w całej Polsce w czwartek, 14 listopada. Dzień Czystego Powietrza, bo o nim mowa, ustanowiony został przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska-Białej w 2005 roku. Jednak zamiast świętować i oddychać pełną piersią, jak co roku musieliśmy wdychać trujące powietrze.

Dzień Czystego Powietrza był także doskonałym terminem na protesty i wydarzenia antysmogowe, zwracające uwagę na ten trujący problem. Takie odbyły się m.in. w Sosnowcu czy Pszczynie.

Protesty młodzieży i seniorów
W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 ubrani w maski i uzbrojeni w transparenty, rozdawali w centrum miasta ulotki informujące o szkodliwości i zapobieganiu smogu. W akcji uczestniczył również Jan Kiepura, a właściwie jego pomnik, który witał przyjeżdżających do miasta ludzi w masce antysmogowej. W Pszczynie, która w Polsce jest jednym z liderów pod względem zanieczyszczenia powietrza, uczniowie szkół podstawowych i liceów wspólnie z seniorami i Pszczyńskim Alarmem Smogowym protestowali przed siedzibą magistratu. Podobnie jak w Sosnowcu, swoją maseczkę antysmogową dostał pomnik pszczyńskiej ikony, księżnej Daisy. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol nie chował głowy w piasek i porozmawiał z protestującymi o problemie smogu oraz podarował uczestnikom pikiety sadzonki drzew. -To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. Często też słyszę, że gdzieś organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, organizatorzy nie wiedzą, kto i kiedy powołał to święto, ale dla mnie nie ma to znaczenia, jestem dumny, że akcja się przyjęła – wyjaśnia pomysłodawca Dnia Czystego Powietrza Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Tlenodajnia w Bielsku
Fundacja Ekologiczna ARKA, wspólnie z bielską Galerią Sfera, otwarli w czwartek Tlenodajnię, czyli miejsce, do którego przyjść może każdy, kto chce pooddychać czystym powietrzem. Podobna instalacja, bar tlenowy, otwarty był tymczasowo w Katowicach przy okazji organizowanego w grudniu 2018 roku szczytu klimatycznego COP24. W Tlenodajni znajdziemy najlepsze pod względem oczyszczania powietrza rośliny, które każdemu można polecić również do domu. Są to areka, bluszcz, dracena, epipremnum złociste, paprotka, skrzydłokwiat, wężownica i zielistka.

Za rok znowu to samo?
30 z 50 najgorszych pod względem zanieczyszczenia powietrza europejskich miast znajduje się w Polsce. Wiele z nich znajduje się w województwie śląskim. Czy za rok, 14 listopada 2020 znowu będziemy obchodzić Dzień Czystego Powietrza spowici w trującym i gryzącym w gardło i oczy smogu?_Pewnie tak. Czy będzie go mniej?_Miejmy nadzieję! Jednocześnie z akcjami, takimi jak protesty antysmogowe, realizowane są rządowe i gminne programy dofinansowań do wymiany źródeł ciepła na nowsze, bardziej ekologiczne oraz granty na termomodernizację. Jednym z takich działań jest Program Czyste Powietrze, z którego skorzystało już blisko 5 tys. gospodarstw w woj. śląskim.

Wideo

Dodaj ogłoszenie