- Kończymy wiosenną akcję sadzenia. Do gruntu w całym Nadleśnictwie Siewierz trafiło ponad 500 tysiecy sadzonek. Nowy las rozpoczął życie na prawie 100 hektarach. Jesienią dosadzimy kolejne 200 tysięcy – informuje Nadleśnictwo Siewierz.
Jeden z nowych fragmentów lasu będzie wyjątkowy. W leśnictwie Grodziec w Będzinie, druhny i druhowie z Będzina na pamiątkę 110 rocznicy powstania harcerstwa w Zagłębiu Dąbrowskim posadzili ostatnio “Harcerski Las”.
Jak przyznają leśnicy harcerze obiecali regularnie sprawdzać jak rośnie i pomagać w jego pielęgnacji. Leśnicy z kolei zobowiązali się dbać o tablicę informacyjną i promować to miejsce jako Harcerski Las. Tak, aby za kilkadziesiąt lat wciąż przypominał o akcji z 2021 roku.
Nadleśnictwo Siewierz: jakie drzewa tu spotkamy?
Nadleśnictwo Siewierz położone jest w swej północnej i wschodniej części na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, natomiast południowa i zachodnia część to Wyżyna Śląska.
W Nadleśnictwie Siewierz występuje 17 typów gleb w 50 podtypach. W podtypach gleb przeważają gleby bielicowe właściwe – 17,14 proc. , opadowo-glejowe właściwe – 16,65 proc., glejo-bielicowe właściwe – 15,76 proc., rdzawe bielicowe – 11,98 proc..
Teren Nadleśnictwa cechuje się dużymi różnicami wysokości względnej – blisko 300 m. Najwyżej położonym punktem jest Góra Janowskiego w Podzamczu 515,5 m n.p.m., najniżej natomiast położonym jest teren piaskowni na południu nadleśnictwa w dolinie Białej Przemszy (około 220 m n.p.m.).
Na naszym terenie występuje stosunkowo dużo gatunków drzew. Jednak tylko sześć gatunków przekracza 1 procent udziału w powierzchni leśnej, a oprócz sosny (ok. 66 procent) jedynie brzoza przekracza próg 10 procent (12,5 procenta). Świadczy to o tym, że drzewostany są mało zróżnicowane gatunkowo. Występują tu zarówno gatunki drzew rodzimych, jak i obcego pochodzenia.
Do gatunków rodzimych należą: czeremcha, czereśnia, sosna zwyczajna, modrzew europejski, świerk pospolity, jodła zwyczajna, wiąz szypułkowy, buk pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, klon zwyczajny, klon jawor, jesion wyniosły, jarząb pospolity, grab zwyczajny, brzoza brodawkowata, grusza, olcha czarna, olcha szara, osika, topola czarna, wierzba iwa, śliwa, jabłoń i lipa drobnolistna.
Gatunki obcego pochodzenia to: sosna czarna, sosna wejmutka, sosna smołowa, sosna banksa, dąb czerwony, daglezja zielona, kasztanowiec, topola (liczne odmiany hodowlane) i robinia akacjowa.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?