Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie, jak Będzin zmienił się w ciągu ostatnich 20 lat! Szukajcie się na ZDJĘCIACH. Tak wyglądało miasto na początku XXI wieku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądał 20 lat temu Będzin 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał 20 lat temu Będzin Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. DZ
WSPOMINAMY. Przeglądając stare zdjęcia Będzina z naszego redakcyjnego archiwum, na usta cisną się słowa: "Jak ten czas szybko leci". Wydaje się, że uwiecznione na fotografiach wydarzenia miały miejsce całkiem niedawno, a tymczasem minęły już dwie dekady, a czasem nawet nieco więcej. Zapraszamy na sentymentalną podróż po Będzinie z początku XXI wieku! Może rozpoznacie siebie lub kogoś ze swoich znajomych na tych fotografiach.

Tak wyglądał Będzin w 2003 roku - kliknij TUTAJ!

To niesamowite, jak Będzin zmienił się w ciągu ostatnich 20 lat! Tak miasto wyglądało na początku XXI wieku

Tak wyglądał Będzin 20 lat temu - to był INNY ŚWIAT! Będzin to miasto, które liczy sobie już 665. Na przestrzeni wieków zmieniło się dość znacznie, ale sporo charakterystycznych elementów pozostało. Zobaczcie więc, jak to królewskie miasto wyglądało 20 lat temu i oceńcie czy od tego czasu zaszło tutaj sporo zmian.

Na zdjęciach zobaczycie między innymi budynek dworca kolejowego, znajdujący się w śródmieściu. Modernistyczny dworzec Będzin Miasto, o powierzchni 4800 metrów kw., wznoszony był przez firmę Pronaszko i Sobieszek. Oddany został w 1931 roku. W latach 90. minionego znajdował się w fatalnym stanie, dopiero w 2006 roku został przekazany lokalnym władzom, które przeprowadziły prace remontowe.

Jest też miejski basen zewnętrzny, który przez dziesięciolecia był jedną z głównych atrakcji Będzina. Także popadł w ruinę aż w końcu musiał ustąpić miejsca prężnie rozwijającemu się handlowi, a konkretnie Lidlowi (też widać go w budowie), jaki powstał obok bulwarów Czarnej Przemszy.

Z Będzinem kojarzy się niewątpliwie ogromne, miejskie targowisko przy ul. Gzichowskiej. Zobaczycie więc, jak 20 lat temu wyglądał tam handel. Widać miejskie kamienice a także dość powszechne w latach 90. zjawisko. Mało kto pamięta bowiem pewnie, że po zamknięciu kopalni w Grodźcu byli górnicy trudnili się tam wydobyciem węgla na własną rękę, budując tzw. biedaszyby. Utrwalony został też zamknięty wiele lat temu szpital dziecięcy.

Ciekawie wygląda turniej rycerski na zamku. To tradycyjne nawiązanie do średniowiecznych początków miasta. 665 lat temu miało bowiem miejsce historyczne wydarzenie. 5 sierpnia 1358 roku dotychczasowa osada targowa, jaką był Będzin, została podniesiona do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim). Lokacja nadana została przez króla Kazimierza Wielkiego i wiązała się ze wzrostem przywilejów posiadanych przez miasto i jego mieszkańców.

Tak wyglądał 20 lat temu Będzin 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zobaczcie, jak Będzin zmienił się w ciągu ostatnich 20 lat! ...

Być może ktoś z was rozpozna się na naszych zdjęciach, bowiem prezentujemy na nich m.in. Festiwal Kolęd i Pastorałek, który dziś jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Europie.

Nie brakowało wówczas niestety także dramatycznych wydarzeń. To wtedy na służbie, w pogoni za bandytami, zginął sierżant Grzegorz Załoga.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto