Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!
Tak wyglądał będziński Grodziec przed II wojną światową. Unikatowe zdjęcia
Grodziec to nieodłączna dziś część Będzina, choć nie zawsze tak było. W latach 1938 – 1951 było to samodzielne miasto, a potem gmina. Dopiero w 1975 roku, kiedy Polskę objęły ogromne zmiany o charakterze administracyjnym, Grodziec przyłączony został na stałe do królewskiego miasta. W latach 90 pojawiły się ponownie tendencje separatystyczne, ale ostatecznie Grodziec pozostał integralną częścią Będzina. Upadek kopalni i przemysłu nie sprzyjały bowiem temu, by dzielnica mogła ponownie funkcjonować samodzielnie. Dziś Grodziec liczy 16 kilometrów kwadratowych, a cały Będzin 37 kilometrów kwadratowych.
W Grodźcu działały przez lata znane w całym kraju zakłady przemysłowe, takie jak Cementownia Grodziec (w latach 1857-1979, była to najstarsza cementownia w Polsce i piąta na świecie, założona przez Jana Ciechanowskiego), Kopalnia Węgla Kamiennego Grodziec (czynna w latach 1899-1998) oraz browar Grodziec (w latach 1800 – 1948).
Grodziec słynie też z Góry św. Doroty, zwanej czasem "Zagłębiowskim Olimpem", o wysokości 382 m n.p.m. Na wzgórzu w 1635 roku wybudowany został kościół pw. św. Doroty. Są tu także Parcina (354,3 m) i Góra Kijowa (345,5 m).
Na zdjęciach z NAC zobaczycie właśnie m.in. jak wyglądała przed laty cementownia, kopalnia, kościół św. Doroty, życie w tej będzińskiej dzielnicy.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?