Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!
Tak wyglądał Będzin przed II wojną światową
Będzin przed II wojną światową to miasto polsko-żydowskie. Zobaczcie niesamowite, archiwalne zdjęcia, które prezentują Będzin z lat 30. dwudziestego wieku. Czy poznacie wszystkie miejsca?
Zniszczony podczas I wojny światowej Będzin odzyskał swój blask na przełomie lat 20 i 30-tych. Powstał wówczas nowy dworzec kolejowy, poczta oraz kino. W 1930 r powstały pierwsze wodociągi miejskie.
Na unikatowych fotografiach można zobaczyć między innymi jak wyglądał będziński zamek około 1933 roku, rynek, dworzec kolejowy i kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Widać też jak prezentował się w 1931 roku wspomniany budynek poczty.
Zdjęcia potwierdzają, że już w 1927 roku na ul. Będzińskiej oraz Małobądzkiej pojawiły się tory tramwajowe, a w 1928 roku uruchomione zostały połączenia tramwajowe z okolicznymi miastami. W tym samym czasie powstawała również zajezdnia tramwajowa. Zobaczymy także, jak w 1934 roku powstawało piłkarskie boisko.
Zdjęcia dokumentują również moment, kiedy wojewoda kielecki Władysław Dziadosz wbija pamiątkowy gwóźdź w drzewce sztandaru 23 Pułku Artylerii Lekkiej. Obok widoczna księga pamiątkowa. Inspektor armii gen. dyw. Juliusz Rómmel widoczny jest natomiast w otoczeniu generałów podczas uroczystości w 1929 roku.
Widać też m.in. domy mieszkalne w budowie. Widoczny jest delegat rządu dla spraw zakładu ubezpieczenia od wypadków Tadeusz Sośniak. Inna fotka prezentuje natomiast grupę osób z opaskami PCK na ręku. Na przodzie widoczne nosze i flaga PCK.
Odkryj Będzin sprzed 105 lat, gdy Polska odzyskiwała niepodl...

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?