Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walki gladiatorów i rzymscy legioniści w Czeladzi. To była prawdziwa podróż w przeszłość

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Legiony rzymskie w Czeladzi

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Legiony rzymskie w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Lucyna Nenow
To było bardzo udane spotkanie w Muzeum Saturn w Czeladzi, które zaprosiło 1 maja na XI Noc Muzeów. Pojawiły się tutaj prawdziwe legiony rzymskie.

Dzięki Muzeum Saturn podczas tegorocznej Nocy Muzeów przenieśliśmy się do początków naszego wieku, do czasów antycznych, kiedy to za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, został utworzony Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny” legion - Legio XXI Rapax. Zniknął z kart historii na przełomie lat 80. i 90. n.e., być może karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji (15 r. n.e.), buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom (14-16 r. n.e.), wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy (69 r.n.e.) czy tłumieniu powstania Batawów (70 r.n.e.). Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Gośćmi Nocy Muzeów, którzy odtworzyli życie codzienne oraz działania wojenne rzymskich legionistów z II połowy I wieku n.e., był Legio XXI Rapax – jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona w 2003 r. w Niemczech, od 2008 roku rozpoczęła swoją działalność także w Polsce. Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów – czyli co najmniej pełną imperialną centurię – a dodatkowo osoby odtwarzające różne role cywilne. Ich członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Luksemburga, Czech i Holandii. Wszyscy to pasjonaci, wśród których nie brakuje osób z wykształceniem kierunkowym z zakresu starożytnej wojskowości, historii Grecji i Rzymu, są też nauczyciele łaciny.

1 maja wszyscy mieli więc okazję zobaczyć: przemarsz legionu z Term Rzymskich ulicą Dehnelów do siedziby Muzeum Saturn, pokaz wyszkolenia legionu rzymskiego, pojedynki legionistów i gladiatorów, targ niewolników. Były także stanowiska edukacyjne m.in. prezentacja wojskowego i cywilnego wyposażenia – replik, broni, pancerzy, narzędzi, ubrań, butów, namiotów, naczyń.

Na zakończenie wydarzenia, o godz. 17.30, we wnętrzach Muzeum Saturn odbył się koncert Magdaleny Brudzińskiej Klezmer Trio.

Organizatorami wydarzenia byli: miasto Czeladź, Muzeum Saturn, Pałac Saturn Termy Rzymskie, Legio XXI Rapax.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto