Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zegar na wieży w Miasteczku Siewierz Jeziorna. Robi wrażenie, choć pierwotnie... miało tam go nie być

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Uroczyste odsłonięcie zegara na wieży w Miasteczku Siewierz Jeziorna

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczyste odsłonięcie zegara na wieży w Miasteczku Siewierz Jeziorna Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Miasteczko Siewierz Jeziorna
W miasteczku Siewierz Jeziorna odbyło się noworoczne spotkanie karnawałowe. Głównym punktem tego wydarzenia było odsłonięcie zegara na wieży – mozaiki stworzonej przez wybitnego artystę, doktora sztuki, Marcina Bogusławskiego.

Spotkanie odbyło pod wieżą przy ul. Jeziornej, w towarzystwie grzanego wina, waty cukrowej i świątecznych iluminacji. Wieżę w Miasteczku Siewierz Jeziorna zaprojektował wybitny architekt i urbanista - Maciej Mycielski (Mycielski Architecture and Urbanism). W 2014 roku dzielnicę odwiedził Leon Krier – luksemburski architekt i urbanista, autor projektu budowy Poundbury w Wielkiej Brytanii. Po ujrzeniu dominanty, stwierdził, że budowla nie jest dokończona i czegoś jej brakuje. Długo nie zwlekając, wziął do ręki zdjęcie i ołówek i dorysował na niej kopułę oraz zegar. Szkic stał się dla wszystkich inspiracją, którą dziś można podziwiać w całej okazałości.

Prace projektowe, ustalanie koncepcji oraz montaż zegara trwały ponad pół roku. Mozaikowy zegar na wieży jest kolejnym elementem sztuki wprowadzonym w przestrzeń miasteczka. Uroczystość odsłonięcia poprowadził Jacek Kurek, polski historyk, eseista, poeta. W rozmowie z telewizją regionalną iTV Region Maciej Mycielski przyznał, że pierwotna koncepcja nie zakładała zegara w tym miejscu, ale ostatecznie stało się inaczej, a dziś jest to kolejny element sztuki, jaki pojawił się w miasteczku Siewierz Jeziorna. Odsłonięciu zegara towarzyszył występ zespołu muzycznego Akademii Młodego Muzyka w Siewierzu pod przewodnictwem Grzegorza Dudy.

Dominanty są nie tylko elementami akcentującymi przestrzeń, ale znacząco wpływają na jakość mikrostruktury miejskiej, kształtując prawidłowe warunki jej odbioru przez człowieka. Dominanta jest punktem ułatwiającym orientację w przestrzeni, wpływa także na zachowania społeczne poprzez kształtowanie odczuć emocjonalno – estetycznych człowieka. Może oddziaływać na niego zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.
Dobrze zlokalizowana dominanta jako akcent przestrzenny wpływa na klarowność i czytelność założenia urbanistycznego. Umożliwia także identyfikację obiektu miejscem wyróżnionym wizualnie w przestrzeni, podkreślając jego rangę. Powoduje identyfikację obiektu i powiązanie go w świadomości z danym miejscem i co najważniejsze - zachowanie skali człowieka.

Marcin Bogusławski urodził się 21 maja 1980 roku w Warszawie. W 2006 roku otrzymał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom powstał pod kierunkiem prof. Stanisława Baja, Aneks – praca z malarstwa ściennego - u prof. Edwarda Tarkowskiego. Był stypendystą Falmouth College of Art. Od 2014 do 2017 roku był asystentem prof. Edwarda Tarkowskiego w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego warszawskiej ASP. Od 2018 jest asystentem prof. Mariusza Woszczyńskiego w Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2022 uzyskał stopień doktora sztuki.
Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Pracuje przeważnie w technice olejnej tworząc obrazy abstrakcyjne inspirowane naturą bądź emocjami. Specjalizuje się również w malarstwie ściennym w szczególności w sgrafficie. Monumentalne sgraffita i freski autorstwa Bogusławskiego znajdują się w przestrzeniach publicznych na terenie całej Polski. Mieszka i pracuje w Warszawie.

O miasteczku Siewierz Jeziorna:

W północnej części Metropolii GZM, 20 minut od centrum Katowic, na obszarze około 130 ha powstaje miasto. Miasteczko Siewierz Jeziorna, dzielnica miasta Siewierz, zostało zaprojektowane podczas warsztatu partycypacyjnego Charette w 2008 roku przez międzynarodowy zespół architektów, któremu przewodniczył Maciej Mycielski Mycielski Architecture & Urbanism (MAU).

Na terenie dzielnicy zaplanowano zabudowę zarówno jedno, jak i wielorodzinną wraz z potrzebnymi usługami i handlem. Harmonię zabudowy określa Kod Architektoniczny przygotowany przez pracownię DPZ CoDesign - DPZ Europe (Duany Plater-Zyberk & Company). Kod architektoniczny to zbiór wytycznych dla architektów i deweloperów zaangażowanych w projekt tworzenia dzielnicy Miasteczko Siewierz Jeziorna. Wytyczne te pozwalają architektom i projektantom na opracowanie swoich indywidualnych projektów, kierując jednocześnie proces twórczy ku stworzeniu harmonijnej całości, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, Masterplanem i Planem Regulacyjnym Zabudowy. Na podstawie powyższych dokumentów dzielnica rozwija się od 2014 roku.

Pośrodku Miasteczka zaplanowany został park centralny, a wzdłuż trasy Katowice – Częstochowa pas dla biznesu, handlu i usług. Aktualnie mieszka tutaj prawie 1000 osób oraz funkcjonuje szereg usług. Na terenie dzielnicy działa obecnie sklep spożywczy Odido, piekarnia i kawiarnia Cafe No.151, Jezioraczek - Niepubliczne Przedszkole i Żłobek, salon Manufaktura Urody, paczkomat Inpost, Przystań Siewierz nad jeziorem oraz klub piłkarski UKS Jeziorna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto