Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy prezes MZBM: Nie budujemy szklanych domów, ale chcemy, aby nowy sezon był lepszy

Redakcja
ul Modrzejowska w Bedzinie.
ul Modrzejowska w Bedzinie. Katarzyna Domagała
Z Januszem Sikorą nowym prezesem Miejskiego Zakładu Budynków Mieszkalnych w Będzinie rozmawia Magdalena Nowacka

Od kilkunastu dni jest pan nowym prezesem Miejskiego Zakładu Budynków mieszkalnych Sp. z o.o. Ta funkcja to na pewno wyzwanie, biorąc pod uwagę stan techniczny budynków. Zagrzybione mieszkania, stare okna, odpadające tynki.

Na pewno przez wiele lat nie mówiono o tym wprost. Zdarzały się też sytuacje, że na zewnątrz budynek nie wyglądał nawet najgorzej. Czar pryska, gdy wchodzimy w bramę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie zmienimy tego wszystkiego w najbliższym czasie. Nie można takich rzeczy obiecywać. Chcemy jednak, by zmiany dotyczyły również elewacji oficyn znajdujących się w podwórkach, a nie tylko budynków frontowych. Zaplanowaliśmy m.in. renowacje elewacji budynków położonych przy ul. Potockiego 1, 3, Modrzejow-skiej 60 i Kościuszki 2.

Czy samą spółkę czekają poważne zmiany?

Dziesięć lat istnienia MZBM pokazało, że jest ona potrzebna. Z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że pewnych problemów nie da się zlikwidować od ręki. Jeśli chodzi o samą spółkę na pewno będzie dla mnie ważna efektywność działań. Brakuje specjalistycznych programów komputerowych ułatwiających pracę księgowości. Następną ważną przeszkodą w podniesieniu efektywności pracy grupy remontowej jest brak właściwych środków transportu. Na pewno będę to chciał usprawnić.

Ile budynków MZBM ma pod swoją opieką?

Mamy w zarządzie 74 budynki mieszkalne, które są własnością miasta. Jaki jest ich stan? Wystarczy powiedzieć, że mają od 80 do 100 lat. Dodatkowo 99 budynków jest w zarządzie przymusowym. To budynki o nie wyjaśnionym stanie prawnym. My musimy je głównie zabezpieczyć. Jest jeszcze 15 budynków niemieszkalnych będących własnością miasta oraz 5 budynków niemieszkalnych w zarządzie przymusowym, 141 wspólnot mieszkaniowych i 167 garaży. Taka ilość mówi sama za siebie. Pracy jest ogrom.

Planów na ten rok sporo. Na co mogą liczyć mieszkańcy?

W drugiej połowie roku mają zostać oddane mieszkania na nowym osiedlu socjalnym, które mają być w naszym zarządzie. Mamy nadzieję, że to rozwiąże część problemów mieszkaniowych. Około 340 tys. przeznaczyliśmy na wymianę stolarki okiennej i ok. 330 tys. na roboty zduńskie. W planach są kompleksowe remonty dachów za ponad 500 tys. zł m.in. na ulicach: Czeladzka 3, Modrzejowska 20, Stalickiego 2, Sienkiewicza 33, Sielecka115 czy Brzozowicka 81


Czytaj także:

  • Zapytaliśmy będzinian co sądzą o wyglądzie kamienic!


  • Powiat będziński: duma i wstyd mieszkańców.


  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto