MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa inwestycja na DK94 w Zagłębiu. Będą utrudnienia dla kierowców w Sławkowie. Całkowicie przebudowują skrzyżowanie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W maju ma rozpocząć się przebudowa skrzyżowania z ul. Okradzionowską w Sławkowie

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W maju ma rozpocząć się przebudowa skrzyżowania z ul. Okradzionowską w Sławkowie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 94 w Sławkowie, którą chętnie podróżujemy do Olkusza czy Krakowa, z ul. Okradzionowską coraz bliżej. GDDKiA wybrała spośród pięciu ofert w przetargu najkorzystniejszą. Złożyła ją firma Drog-Bud z Lubojenki i to ona zajmie się tą inwestycją. Wkrótce można więc spodziewać się utrudnień dla kierowców.

Przebudowa skrzyżowania na DK94 w Sławkowie: pierwsze prace planowane na maj

Zaoferowała wykonanie inwestycji za kwotę ponad 7,7 mln zł oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości o dwa lata. Jeśli nie wpłyną odwołania od rozstrzygnięcia, do podpisania umowy powinno dojść na początku maja. Przebudowa powinna zostać wykonana w osiem miesięcy od daty podpisania umowy.

W ogłoszonym przez GDDKiA przetargu pojawiło się pięć ofert. Drog-Bud z Lubojenki zaoferował wykonanie prac za 7 mln 731 tys. 57,85 zł, Eurovia Polska z Kobierzyc za 8 mln 503 tys. 717,95 zł. Drogopol z Katowic oczekiwał 8 mln 767 tys. 296,88 zł, Gramar z Lublińca – 9 mln 969 tys. 291,82 zł, a Berger Bau Polska z Wrocławia liczył na 11 mln 268 tys. 481,56 zł.

To kolejna inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024.

- Dzięki niej zlikwidujemy niebezpieczny punkt na mapie drogowej województwa śląskiego. Wcześniej na tym skrzyżowaniu dochodziło do licznych kolizji i wypadków – nawet ze skutkiem śmiertelnym. Dzięki sterowaniu ruchem sygnalizacją świetlną ograniczymy ryzyko wystąpienia wypadków drogowych – w szczególności dla relacji poprzecznych. Realizacja infrastruktury dla pieszych i rowerzystów pozwoli natomiast na kompleksową i bezpieczną obsługę komunikacyjną wszystkich użytkowników tego układu drogowego – informuje katowicki oddział GDDKiA.

Przebudowa skrzyżowania na DK94 w Sławkowie: będzie sygnalizacja świetlna

W ramach inwestycji zaprojektowany został remont nawierzchni jezdni DK94 na długości około 700 metrów. Przebudowana zostanie geometria skrzyżowania m.in. za sprawą wydzielonych lewoskrętów, będzie korekta geometrii wlotów bocznych. Pojawi się sygnalizacja świetlna, która będzie skoordynowana z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu z ul. Gwarków Sławkowskich i Wrocławską.

Ponadto w rejonie skrzyżowania z ul. Okradzionowską powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, a w ciągu ul. Księża Droga istniejący chodnik zostanie przebudowany. Pracom drogowym towarzyszyć będą przebudowy zjazdów i poboczy oraz odwodnienia w postaci zabudowy wpustów ulicznych, a także rowów przydrożnych.

Aneks do Programu Inwestycji został uzgodniony przez Ministra Infrastruktury 30 czerwca 2023 r. Zadanie będzie zrealizowane w systemie tradycyjnym (Buduj), na podstawie wykonanej w ubiegłym roku dokumentacji projektowej.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Celami szczegółowymi są ochrona uczestników ruchu oraz zapewnienie infrastruktury drogowej, mającej wpływ na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez redukcję liczby wypadków i ich ofiar. Realizacja zadań w ramach Programu umożliwi eliminację realnych i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w połączeniu z zadaniami realizowanymi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK), pozwoli docelowo na zmniejszenie liczby odcinków niebezpiecznych. Program wskazuje źródła finansowania oraz określa zakres rzeczowy zadań przewidywanych do realizacji. Jest spójny ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku oraz komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach PBDK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto