Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: U podnóża zamku stała niegdyś wspaniała synagoga [ZDJĘCIA]

Muzeum Zagłębia w Będzinie/zal
towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl
Najstarsza synagoga w Będzinie powstała najprawdopodobniej już średniowieczu, a jej przypuszczalna lokalizacja to okolice ulicy Targowej. Był to budynek drewniany, który dotrwał aż do połowy XIX wieku, kiedy wzniesiono nową drewnianą świątynię.

W latach 1880-1881 zbudowano murowaną synagogę, która znajdowała się u podnóża Wzgórza Zamkowego. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku, ok.1906-1907 dokonano jej przebudowy, w trakcie której zmieniono zwieńczenie kwadratowych wież (dobrze widoczne na fotografiach). W latach 20. XX wieku przeprowadzono remont wnętrza – ściany ozdobiono polichromią, której autorami byli Samule Cygler i Mojżesz Appelbaum, zaś dekorację rzeźbiarską wykonał Haim Haft. Tuż przy synagodze znajdowała się mykwa, czyli rytualna łaźnia oraz szkoła - bet ha-midrasz.

Likwidację zarówno gminy żydowskiej jak i będzińskiej synagogi przyniosła okupacja hitlerowska. 4 września 1939 Niemcy wkroczyli do Będzina. W nocy z 8 na 9 września 1939 roku, w święto szabatu, hitlerowcy podpalili synagogę wraz z modlącymi się w niej Żydami. Do uciekających ze świątyni strzelano. Część starozakonnych udało się ocalić dzięki księdzu Mieczysławowi Zawadzkiemu, który otworzył bramy plebanii i pozwolił przedrzeć się na Żydom na Wzgórze Zamkowe. Budynek synagogi jak i spora części okolicznych budynków, składających się na dzielnicę żydowską, został doszczętnie zniszczony, rozbiórki resztek pogorzeliska dokonali z rozkazu hitlerowców Żydzi.

Jak informuje serwis Wirtualny Sztetl, z synagogi zachował się zwój Tory, pochodzący z XIX w. Prawdopodobnie został on wyniesiony z płonącej bożnicy i ukryty w jednej z kamienic. Tora została podarowana Adamowi Szydłowskiemu i przeniesiona do synagogi Mizrachi.

W kwietniu 2007 r. zwoje zostały wypożyczone na wystawę "Holocaust Memorial at Miami Beach 1933-1945". W międzyczasie zostały poddane konserwacji i dokładnie zbadane przez naukowców z Muzeum Holocaustu w Miami Beach.

8 września 1993 roku, w 54 rocznicę spalenia będzińskiej synagogi, odsłonięto, ufundowany wspólnie ze Światowym Związkiem Żydów Zagłębia, Gminą Żydowską w Katowicach i władzami miasta, obelisk PAMIĘCI ŻYDÓW – OBYWATELI MIASTA BĘDZINA I OKOLICY POMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ.

Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto