Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi testowali metrorowery. Na początek nowoczesne jednoślady pojawią się w ośmiu gminach GZM. Jak je wypożyczyć?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi miejscy urzędnicy przetestowali, jak jeździ się po mieście nowymi metrorowerami 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi miejscy urzędnicy przetestowali, jak jeździ się po mieście nowymi metrorowerami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź/GZM/Nextbike
Na przełomie lutego i marca tego roku w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystartuje największy w Polsce i trzeci w Europie system miejskich wypożyczalni rowerów. Czeladzcy urzędnicy testują już metrorowery, stacje oraz aplikację niezbędną do wypożyczania jednośladów. Na początek w Czeladzi pojawią się cztery stacje, gdzie będzie można wypożyczyć jednoślady.

Pierwsza faza Metroroweru wystartuje 25 lutego. Obejmie osiem miast GZM, w których już wcześniej działały osobne systemy rowerów miejskich. W tym gronie znalazła się też Czeladź, gdzie powstały właśnie stacje, w których pojawią się wkrótce jednoślady.

Metrorower wjeżdża co Czeladzi. Rowery przetestowane

Dla potrzeb Metroroweru czeladzkie służby z MZGK przygotowały pierwsze cztery stacje. Te pojawiły się przy ulicach Szpitalnej, Grodzieckiej, Dehnelów i gen J. Hallera. W późniejszym czasie pojawią się kolejne stacje w innych częściach miasta.

- System Metroroweru, który zawita do naszego i innych miast GZM na przełomie lutego i marca przetestowany. A testowali aplikacje i użytkowanie rowerów wytypowani pracownicy UM i jednostek podległych. O wynikach przeprowadzonych testów w Czeladzi i innych miastach wkrótce się dowiemy. Wydaje się, że wszystko jest w porządku i za kilka tygodni, jak tylko pogoda pozwoli, będziemy mogli na metrorowerze przemieszczać się niemal po całej metropolii – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Do Czeladzi w pierwszym rzucie trafi 50 metrorowerów a docelowo 100. Wkrótce budowane będą następne stacje wypożyczeń w różnych częściach miasta.

- Za kilkanaście dni, także w naszym mieście, pojawi się Metrorower. Póki co pilotażowo, by sprawdzić jak system działa. Jeśli wszystko będzie w porządku, to do naszych 50 miejskich rowerów, dołączy 60 rowerów GZM. Rowerów, którymi będzie można jeździć do ponad dwudziestu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – poinformował Zbigniew Szaleniec.

W Czeladzi, przy współpracy z GZM trwają także prace przygotowawcze do opracowania projektu rozbudowy a potem budowy miejskiej sieci dróg rowerowych. W taki sposób, by połączyć Czeladź z drogami rowerowymi Sosnowca i Będzina.

- Trwają też rozmowy z Siemianowicami Śląskimi w sprawie stworzenia połączenia rowerowego z tym miastem. A wszystko po to, by łatwo było metrorowerem przemieszczać się między miastami GZM. My jak zawsze jesteśmy w czołówce pozytywnych zmian i cieszymy się, że wkrótce mieszkańcy wszystkich osiedli będą mieli wypożyczalnie rowerów niemal "pod ręką" – przyznał Zbigniew Szaleniec.

W Sosnowcu też gotowi na nowy system jednośladów

W Sosnowcu mieszkańcy będą mogli skorzystać z 16 stacji. Metrorower na początek będzie dostępny na 16 stacjach w różnych lokalizacjach: Piłsudskiego, Rondo Uznańskiego, Kościelna, Rondo Zagłębia Dąbrowskiego, Ludwik, Narutowicza, Ślimak, Wawel, Stawiki, Dworzec PKP, Park Sielecki, Gospodarcza, Orla, Będzińska, Dandówka i Sienkiewicza. Docelowo rower obejmie wszystkie sosnowieckie stacje.

Stacje to miejsca w których będzie można wypożyczyć i zwrócić rowery. Na stacjach rowerowych montowane są okazałe „totemy”, które wyróżnią część stacji Metroroweru. Na totemie użytkownicy systemu znajdą najważniejsze informacje o funkcjonowaniu systemu, cennik i regulaminy.

Rowery IV generacji wyposażone są w nadajnik GPS, przez co lokalizacja i wypożyczanie będą o wiele łatwiejsze. To najnowszy model SmartBike 2.0, lżejszy, bardziej zwinny, dynamiczny i wygodny niż dotychczasowe rowery.

Metrorower w 31 gminach GZM

Na początku w systemie pojawi się 1260 rowerów. W drugiej połowie 2024 roku pojazd pojawi się w kolejnych siedmiu miastach, a w trzecim kwartale 2025 roku dołączą pozostałe gminy. Wtedy w ramach metropolitalnego systemu dostępnych będzie łącznie 7000 rowerów i 924 stacji wypożyczania w 31 gminach tworzących GZM.

Pierwszy etap projektu obejmie miasta, które wcześniej miały już swoje rowery miejskie. Będą to: Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy i Zabrze.

Według pierwotnych zapowiedzi, w drugiej połowie 2024 roku, czyli w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, metrorower będzie dostępny w kolejnych miastach: Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Do systemu dodanych zostanie wówczas ok. 3,5 tys. nowych jednośladów.

Trzecia i ostatnia faza wdrażania systemu przewidziana została na 2025 rok, czyli w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Z Roweru Metropolitalnego będzie można skorzystać także w: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Projekt metropolitalnego roweru zakontraktowany został na 59 miesięcy, jego realizacja kosztować będzie 330 mln złotych. Z roweru będzie można korzystać w systemie minutowym lub abonamentowym.

Ile kosztuje wypożyczenie metroroweru? Jak to zrobić?

Osoby posiadające tzw. bilety okresowe na komunikację miejską każdego dnia będą mogły korzystać z metroroweru przez 30 minut za darmo. Płatności nie unikną jednak wszyscy pozostali użytkownicy. Przy wypożyczaniu roweru metropolitalnego ma obowiązywać naliczanie co 30 minut.

Opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsza godzina jazdy będzie kosztowała 2,5 zł, dwie godziny to wydatek 7 zł, za trzy godziny zapłacimy 13,50 zł, a za cztery 22 zł.

Abonamenty kosztują:

  • miesięczny na 30 dni. W jego ramach 60 minut darmowych dziennie – 29,90 zł
  • półroczny na 180 dni. W jego ramach 60 minut darmowych dziennie – 129 zł
  • roczny na 365 dni. W jego ramach 60 minut darmowych dziennie – 239 zł

Rowery będzie można wypożyczać na kilka sposobów. Pierwszy, najbardziej rekomendowany, możliwy jest za pomocą aplikacji Nexbike lub aplikacji Transport GZM. Korzystając z aplikacji wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na każdym z rowerów. Istnieje też opcja wypożyczenia roweru bez aplikacji. W tym wariancie trzeba posiadać konto w systemie i zadzwonić na infolinię. Rower będzie mógł uruchomić konsultant oraz funkcja automatyczna.

Docelowo ma to być jeden z największych tego typu systemów w Europie. Ma on poprawić jakość życia mieszkańców, którzy uzyskają szeroki dostęp do zdrowego i ekologicznego środka transportu. W ten sposób GZM chce także wypracować zmianę nawyków mobilności, udowadniając wszystkim, że rower w mieście to znacznie efektywniejszy środek transportu na krótkie i średnie dystanse niż indywidualny samochód.

Teraz, wypożyczając rower w Tychach czy Chorzowie, można będzie go bez konsekwencji oddać do wypożyczalni w Katowicach, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Czeladzi i Zabrzu. Wcześniej nie było to możliwe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Czeladzi testowali metrorowery. Na początek nowoczesne jednoślady pojawią się w ośmiu gminach GZM. Jak je wypożyczyć? - Czeladź Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto