Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, czad zabija! Najczęściej winna nieprawidłowa wentylacja

Katarzyna Domagała
ARC
W zeszłą zimę czadem zatruło się pięć osób, jedna zmarła. Najczęstszym powodem tragedii jest zła wentylacja mieszkania.

W naszych mieszkaniach i domach rozpoczął się sezon grzewczy. Coraz częściej włączamy elektryczne grzejniki czy rozpalamy w piecu. Wraz z nim pojawiło się niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. Ten bezwonny zabójca w zeszłym roku spowodował śmierć jednej osoby. Aż cztery zatruły się nim.

- Tych nieszczęść nie spowodował pożar, a wadliwe lub źle używane grzejniki czy kuchnie - wyjaśnia st. kpt. Artur Markiewicz z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Będzinie. - Te przyczyny sami jesteśmy w stanie usunąć. Wystarczy trochę rozwagi i rozsądku - dodaje.

Dlatego, aby uświadomić mieszkańcom powiatu będzińskiego niebezpieczeństwa związane z grzaniem w mieszkaniach, jeszcze przed rozkręceniem się na dobre sezonu grzewczego, na łamach naszej gazety strażacy rozpoczęli akcję informacyjną.

- Najczęstszym powodem zatruć czadem jest niewłaściwa wentylacja mieszkań oraz złe użytkowanie pieców czy grzejników - wyjaśnia starszy kapitan. - Dlatego tak ważne jest abyśmy na zimę nie uszczelniali okien za wszelką cenę. Wszystkie okna powinny mieć wywietrzniki, których nie wolno zastawiać. Również kratki wentylacyjne w ścianie zawsze powinny być odsłonięte. W mieszkaniach w bloku najczęściej znajdują się one w trzech pomieszczeniach. Kuchni, łazience i toalecie. W takim przypadku w drzwiach do każdego z tych pomieszczeń powinny być otwory wentylacyjne, które pozwolą na dopływ świeżego powietrza do całego mieszkania. Pierwszym objawem źle wietrzonych pomieszczeń jest para na szybie. Zamiast zniknąć po otwarciu okna, zamienia się w grzyb i pleśń. W takich mieszkaniach może dojść do zatrucia czadem.

Co powinniśmy robić, aby nie dopuścić do nieszczęścia? - Po pierwsze wietrzyć mieszkania - przekonuje Markiewicz. - Poprawi to nasze samopoczucie i sen. I zmniejszy ryzyko zatrucia czadem.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi mamy obowiązek regularnego czyszczenia kominów. Jeśli piec opalany jest węglem, to powinniśmy to robić co najmniej cztery razy w roku. Zaś kiedy mamy piec gazowy co najmniej dwa razy w roku. Kominiarz powinien nas odwiedzić nie rzadziej niż raz w roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto