Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Substancja nieznanego pochodzenia wyciekła z terenu byłej cegielni w Sławkowie. Nocna akcja służb. Jak to się skończyło?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Służby interweniowały w Sławkowie, gdzie pojawiła się substancja nieznanego pochodzenia 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Służby interweniowały w Sławkowie, gdzie pojawiła się substancja nieznanego pochodzenia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. prasowe
Substancja nieznanego pochodzenia wyciekła z terenu byłej cegielni w Sławkowie, gdzie działalność prowadzi prywatna firma. Nocna akcja służb pomogła, na szczęście nie zostały też zanieczyszczone wody Białej Przemszy.

W niedzielę 18 lutego późnym wieczorem przedstawiciele Urzędu Miasta w Sławkowie podjęli interwencję w sprawie nietypowego wycieku z terenu przy ul. Cegielnianej. Na miejscu zdarzenia pojawił się burmistrz Rafał Adamczyk.

– W nocne działania zaangażowaliśmy zespół kontrolny Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, zespół Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie oraz policjantów z komendantem sławkowskiego komisariatu na czele. Inspektorzy WIOŚ pobrali próbki do badań, w dwóch miejscach założyliśmy rękawy sorbcyjne, ograniczające możliwość przedostawania się substancji w dół cieku kolejowego – tłumaczy Rafała Adamczyk.

Na szczęście, jak się okazało w trakcie wstępnych badań, zasadowy odczyn substancji na odcinku od cegielni w kierunku doliny rzeki stopniowo maleje. Nocne badania pokazały także, że zanieczyszczenia nie wpłynęły do wód Białej Przemszy.

Burmistrz Sławkowa w poniedziałek 19 lutego wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z wnioskiem o przeprowadzenie pilnej kontroli na terenie działek byłej cegielni. Zażądał także interwencji wojewódzkiego dyrektora RDOŚ w Katowicach oraz szybkich działań, zmierzających do oczyszczenia rowu. Jak się bowiem okazuje, działki, na których znajduje się zanieczyszczony rów, stanowią własność Skarbu Państwa i są w użytkowaniu PKP SA. To otwiera inspektorom RDOŚ pole do szerszych działań.

W poniedziałek właściwe służby prowadziły na miejscu kolejne działania w sprawie. - Serdecznie dziękuję za reakcję mieszkańców na tę sytuację, jednocześnie apelując o uwagę i wyczulenie na tego typu kwestie. Pomimo, iż jako miasto nie możemy w tym przypadku dokonywać bezpośredniej ingerencji w teren, bo podmiot prowadzący działalność działa na podstawie pozwolenia marszałka województwa, to takie sygnały pomagają nam szybkie angażowanie w sprawę odpowiednich służb – dodaje Rafał Adamczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto