Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne płuca w Czeladzi mocno poszarzały. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!” pokazuje jakość powietrza i zachęca do wymiany pieców

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak mobilne płaca w Czeladzi wyglądają po dwóch tygodniach. Mocno poszarzały 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak mobilne płaca w Czeladzi wyglądają po dwóch tygodniach. Mocno poszarzały Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
„Zobacz czym oddychasz. Zmień to” – to piąta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Przez dwa tygodnie instalacja mobilnych płuc gościła na placu Viannay’a w Czeladzi. Okazało się, że w tym czasie mocno sczerniały, co świadczy o tym, że jest jeszcze sporo do zrobienia, byśmy mogli oddychać lepszej jakości powietrzem.

Mobilne płuca w Czeladzi mocno poszarzały

Instalacja w czeladzkiej dzielnicy Piaski eksponowana była od 7 do 21 lutego na działanie warunków atmosferycznych w pogodne dni, a jednak finalnie okazało się, że powietrze nie było najlepsze. Gdyby temperatury były prawdziwie zimowe, a więc grubo poniżej zera, wówczas pewnie przybrałyby jeszcze bardziej ciemną barwę.

- Akcja, po kolorze „płuc", miała nam uzmysłowić, jaki jest stan powietrza w naszym mieście. I idealnie białe „płuca" po dwóch tygodniach mocno zszarzały. Pokazuje to nam, władzom miasta, ale i mieszkańcom, że czeka nas jeszcze wiele pracy i działań, by powietrze było czyste . Aby tak się stało musimy jak najszybciej pozbyć się wszystkich kopciuchów w mieście – podkreślił Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodał wiele już w tym zakresie zostało zrobione, ale ciągle wiele jeszcze jest do zrobienia.

- Dlatego przy tej okazji apeluję do posiadaczy węglowych palenisk, zwłaszcza dużych kotłów, przychodźcie do Urzędu Miasta i pytajcie, jak pozyskać środki na ich wymianę. Pomożemy je zdobyć, przyczyniając się do poprawy jakości naszego powietrza. Bez zbytniego zadowolenia dodam, że przedstawicielka Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, pokazała nam na zdjęciach jak wyglądały po dwóch tygodniach "płuca" w innych miastach, to nasze na ich tle świetnie wyglądają. Ale zapewniam, że to nas nie uspokaja i nadal jednym z priorytetów miasta, będzie walka o czyste powietrze – dodał burmistrz Czeladzi.

Jak podkreśla Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, po wcześniejszych akcjach, świadomość zagrożenia smogiem i wciąż dużego zanieczyszczenia powietrza sprawiły, że wiele osób zdecydowało się skorzystać z pomocy, wsparcia finansowego w ramach przeróżnych programów i wymienić stare piece.

„Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Akcja objęła już 40 miejscowości

W tym sezonie grzewczym po Polsce jeździ siedem instalacji Mobilnych płuc, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w ośmiu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Są one filtrowane przez “płuca” i osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych miejscach.

Mobilna instalacja, pokazująca model ludzkich płuc, odwiedziła już w trakcie trzech miesięcy 40 miejscowości w ośmiu województwach. Mimo łagodnej zimy, w wielu miejscowościach materia pokrywająca mobilne płuca zaczerniła się, wskazując na złą jakości powietrza. Najgorsze wyniki pokazała instalacja w Aleksandrowie Kujawskim w województwie kujawsko-pomorskim. Do końca sezonu mobilne płuca trafią jeszcze do czternastu miejscowości.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza.

Na instalacji znajduje się numer infolinii programu Czyste Powietrze, a także odniesienie do strony internetowej, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat możliwości pozyskania dotacji. Program oferuje wsparcie do wymiany kotłów i termomodernizacji budynku, a osoby o najniższych dochodach mogą otrzymać nawet 135 tysięcy złotych.

Jak informuje Polski Alarm Smogowy Program Czyste Powietrze jest najważniejszym programem antysmogowym, który umożliwił dotychczas wymianę ponad 700 tysięcy kotłów, co przełożyło się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Dotacje do ocieplenia domów sprawiły, że obecnie już 70 proc. beneficjentów programu decyduje się na inwestycje termomodernizacyjne. Utrzymanie i dalszy rozwój Programu są kluczowe dla poprawy jakości powietrza w Polsce.

Mobilne płuca odwiedziły:

  • Woj. dolnośląskie – Bolesławiec, Lubań, Wrocław, Wałbrzych
  • Woj. lubuskie – Łęknica
  • Woj. śląskie – Bochnia,Ustroń, Łaziska Górne, Lubliniec, Krapkowice, Czerwionka-Leszczyny, Czeladź, Mysłowice, Częstochowa, Rydułtowy,
  • Woj. mazowieckie – Nowy Dwór Mazowiecki, Celestynów, Łowicz, Pilawa, Piaseczno, Michałowice
  • Woj. łódzkie – Pabianice
  • Woj. małopolskie – Niepołomice, Chełmek, Nowy Targ, Pcim, Myślenice, Kamień, Gromnik, Skawina, Liszki, Wielka Wieś
  • Woj. kujawsko-pomorskie – Nakło nad Notecią, Potulice, Kcynia , Osięciny koło Włocławka, Aleksandrów Kujawski, Dobrcz, Chełmża,
  • Woj. pomorskie – Wejherowo, Puck, Choczewo, Karczemki – Gdańsk, Kartuzy
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto