Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławków: Uratowali zabytkową kapliczkę na ul. Hrubieszowskiej

Katarzyna Kapusta
Po uroczystej mszy poświęcono odbudowaną kapliczkę Matki Bożej w Sławkowie
Po uroczystej mszy poświęcono odbudowaną kapliczkę Matki Bożej w Sławkowie UM Slawkow
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się odbudować sławkowską kapliczkę Matki Bożej. W minioną sobotę odbyło się uroczyste poświęcenie tego 200-letniego obiektu

Dzięki inicjatywie mieszkańców udało się odbudować zabytkową kapliczkę Matki Bożej znajdującej się przy ul. Hrubieszowskiej w Sławkowie. W sobotę przy nowej kapliczce odbyła się msza święta, którą odprawił kanclerz kurii sosnowieckiej ks. dr Mariusz Karaś, który również dokonał jej uroczystego poświęcenia.

Kapliczka ma bogatą, około 200-letnią historię. Z uwagi na znaczne zniszczenia spowodowane pobliskim ruchem samochodowym została ona rozebrana i przeniesiona kilka metrów dalej. Odbudowa kapliczki odbyła się pod patronatem Rady Rycerzy Kolumba ze Sławkowa i trwała prawie dwa miesiące.

- Dla mieszkańców było bardzo ważne, by kapliczka została w niezmienionym kształcie. Dlatego podjęli inicjatywę w którą postanowiliśmy włączyć się wszyscy - tłumaczy Anna Baran z Urzędu Miejskiego w Sławkowie. O tym jak niezwykłymi obiektami są kapliczki dokładnie wie Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

- To są naprawdę niesamowite obiekty, bardzo często o fantastycznej historii, związanej z jakimś konkretnym wydarzeniem. To takie miejsca ku pamięci, trwale powiązane z jakimś miejscem - tłumaczy Dariusz Jurek.

- Tak naprawdę nie wiadomo kiedy zaczęto budować kapliczki. Geneza tych obiektów kultu jest bowiem bardzo stara i niezbyt jasna. Kapliczki najczęściej budowane są przy drogach - dodaje.


Kapliczka z 1536 roku Świętej Rozalii

W 2009 roku przeszła renowację inna kapliczka św. Rozalii. Kapliczka najprawdopodobniej jest najstarszym obiektem tego typu nie tylko w Sławkowie, ale w całym regionie. Wzniesiona w 1536 roku, pierwotnie jako Słup Męki Pańskiej, pod którym modlili się robotnicy starej osady górniczej Kozioł. Zabytkowa kapliczka po renowacji pozostanie miejscem kultu i obiekt małej architektury sakralnej. KK

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto