MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Remont pałacu w Baranowicach za 16,6 mln zł. Zabytek będący ruiną stanie się architektoniczną perełką

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Zabytkowy pałac w Baranowicach to ruina. Doczeka się remontu za 16,6 mln zł
Zabytkowy pałac w Baranowicach to ruina. Doczeka się remontu za 16,6 mln zł Arek Biernat
16,6 mln zł -tyle wynosi najkorzystniejsza oferta spośród 14 złożonych na remont pałacu w Baranowicach. Procedura przetargowa dobiega końca. Przed władzami Żor pozostało właściwie podpisanie umowy. Jeśli nic się nie wysypie na ostatniej prostej, wkrótce powinien rozpocząć się remont zabytkowego pałacu w Baranowicach. To obecnie ruina. Zobaczcie na zdjęciach.

Kto wykona remont pałacu w Baranwowicach

Powoli dobiega końca przetarg na remont pałacu w Baranowicach. 8 maja wybrano najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu, które ogłoszono jeszcze pod koniec 2019 roku. Procedura przeciągnęła się. Było duże zainteresowanie ze strony firm, a tym samym pytań i odpowiedzi.

Ostatecznie oferty złożyło 14 wykonawców. Najwyższa opiewała na kwotę 35,8 mln zł, a najniższa na 16,4 mln zł. Wybrano tą za 16,6 mln zł. To - Lider Konsorcjum: ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J D M. Mazur spółka jawna i członek Konsorcjum: Wodpol Sp. z o.o.

- Wybrana oferta spełnia warunki formalne i merytoryczne udziału w postępowaniu oraz uzyskała
największą ilość punktów w oparciu o podane kryteria wyboru oferty - czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Prawdopodobnie to ten wykonawca podejmie się remontu zabytkowego pałacu w Baranowicach. Pewność będziemy mieli po podpisaniu umowy, które nie nastąpi wcześniej, jak przed rozpatrzeniem ewentualnych odwołań od procedury.

Zabytkowy pałac w Baranowicach to ruina. Doczeka się remontu za 16,6 mln zł

Remont pałacu w Baranowicach za 16,6 mln zł. Zabytek będący ...

Dopłaci Unia Europejska

W czerwcu 2019 roku Urząd Miasta otrzymał decyzję o unijnego dofinansowaniu w wysokości aż 13 153 015,14 zł dla tego projektu.

- Dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz nakładom finansowym z budżetu miasta przeprowadzone zostaną kompleksowe działania, polegające na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku oraz zagospodarowaniu jego otoczenia i parku. Inwestycja, której łączny koszt oszacowano na ponad 19 milionów złotych pozwoli na uratowanie przed zniszczeniem niepowtarzalnego obiektu, stanowiącego wyjątkowy przykład architektury pałacowej na terenie Żor i tej części województwa śląskiego - mówił wówczas Waldemar Socha, prezydent Żor.

Pałac zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii.

Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do przylegającego do pałacu parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura. W ramach projektu planowany jest także remont komina i lodowni oraz oświetlenie całego terenu.

Zobacz ruiny pałacu w Baranowicach

Po renowacji pałac w Baranowicach ma szansę stać się jednym z ważnych ośrodków na artystycznej mapie Polski. W budynku przewidziano część z wielofunkcyjnymi salami działań artystycznych, część gastronomiczną oraz część wystawienniczą.

Pełna oferta pałacu przeznaczona będzie dla wszystkich mieszkańców regionu, z uwzględnieniem organizacji pozarządowych, grup artystycznych oraz środowisk biznesowych.

Zabytkowy pałac w Baranowicach

Pałac w Żorach-Baranowicach jest wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego od lat 60. XX wieku. Bezpośrednio przy nim znajduje się park w stylu angielskim, z licznymi starymi drzewami i pomnikami przyrody, który również jest objęty ochroną konserwatorską. Obecnie znajduje się w katastrofalnym stanie.

Zabytkowy pałac w Baranowicach to ruina. Doczeka się remontu za 16,6 mln zł

Remont pałacu w Baranowicach za 16,6 mln zł. Zabytek będący ...

W trakcie swojej długiej historii pałac w Baranowicach pełnił różne funkcje, w tym m.in. ośrodka wczasowego i szkoły. W tym czasie jego stan techniczny powoli się pogarszał. Mimo kilku zmian w strukturze własności w latach 90’ XX wieku i przeprowadzaniu doraźnych remontów, pałac popadał w ruinę. W 2008 roku pałac przejęty został przez Miasto Żory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont pałacu w Baranowicach za 16,6 mln zł. Zabytek będący ruiną stanie się architektoniczną perełką - Będzin Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto