Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O początkach przemysłu w Będzinie [ZDJĘCIA]

Muzeum Zagłębia w Będzinie
Schyłek XVIII i początek XIX wieku przyniósł dynamiczny rozwój wydobycia węgla kamiennego w regionie. Równolegle z licznie powstającymi kopalniami, budowano także pierwsze w okolicy huty.

Dopiero jednak II połowa XIX. wieku przyniosła Będzinowi gwałtowny rozwój różnych dziedzin przemysłu. Stało się to głównie za sprawą budowy w latach 1845-1848 linii kolejowej z Warszawy do Wiednia, połączenie jej z Katowicami, a także połączenie Zagłębia koleją z Dęblinem w 1885 roku.

Dzięki temu tutejsze przedsiębiorstwa uzyskały drogę eksportu swoich produktów. Łączenie linii kolejowych bocznicami z powstającymi zakładami przemysłowymi ułatwiało transport zarówno surowców, jak i gotowych towarów. Istotnym bodźcem do rozwoju przemysłu było także zainteresowanie francuskich inwestorów, w efekcie czego postały Towarzystwo Francusko-Rosyjskie, Towarzystwo Francusko-Włoskie czy Towarzystwo Huty Bankowej.

W II połowie XIX wieku, a dokładniej po utworzeniu powiatu będzińskiego w 1867 roku, w Będzinie zaczynają powstawać nowe dziedziny wytwórczości. Na szeroką skalę zaczyna rozwijać się przemysł cynkowy (Będzińska Walcownia Blachy Cynkowej), metalurgicznym (Fabryka Gwoździ Drucianych i Łańcuchów, Odlewnia Żelaza Zwyczajnego i Kutego, Fabryka Kotłów i Budowy Konstrukcji Żelaznych). Intensywnie zaczyna rozwijać się branża spożywcza (browary Sercarzy, Hercygierów, fabryka wód mineralnych i napojów chłodzących braci Misórskich), a także przemysł mineralny (cegielnie mechaniczne Józefa Gawlika, Aleksandra Zagórskiego czy Joska Waldmana). Kwitnąć zaczyna także przemysł chemiczny (Parowa Fabryka Mineralnych Farb Tobiasz Inwald i Synowie czy Fabryka Bieli Cynkowej i Farb Huta Feniks).

Wiele z tych przedsiębiorstw osiągnęło apogeum swojej produkcji w latach poprzedzających wybuch I wojny światowej. Stale rosło także wydobycie w górnictwie.

Lata wojennej zawieruchy spowodowały tymczasowe wstrzymanie działalności większości zakładów, jednak spora ich część kontynuowała produkcję także w odrodzonej Polsce.

Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto