Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O ludności żydowskiej w Będzinie [ZDJĘCIA]

Muzeum Zagłębia w Będzinie
Kurs krojów I.H.Goldszajna
Kurs krojów I.H.Goldszajna Muzeum Zagłębia
Społeczność żydowska zamieszkiwała Będzin już od czasów średniowiecza, jednak pierwsza źródłowa wzmianka o Żydzie zamieszkałym w Będzinie pochodzi dopiero z 1564 roku.

Pierwszym przywilejem królewskim, dotyczącym bezpośrednio ludności żydowskiej w Będzinie, był dokument Stefana Batorego z 1583 roku, w którym monarcha pozwalał Żydom na osiedlanie się wewnątrz murów miejskich i uprawianie na rynku handlu na równi z kupcami chrześcijańskimi.

Prawdopodobnie w połowie XVI wieku wzniesiono w Będzinie pierwszą, drewnianą synagogę, równocześnie z nią powstał też pierwszy kirkut ulokowany u zbiegu dzisiejszych ulic Modrzejowskiej i Zawale. Od początku XIX wieku liczba Żydów zamieszkujących Będzin zaczęła stopniowo wzrastać. Kres ekspansji demograficznej miał przynieść dopiero wybuch II wojny światowej.

W latach 50. XIX stulecia wzniesiono przy ulicy Bóżniczej synagogę drewnianą, na której miejscu w latach 1880-1881 wybudowano nową, murowaną. Nieco wcześniej, bo w latach 30. XIX w. powstał drugi, istniejący do dzisiaj, żydowski cmentarz, położony na zboczu Góry Zamkowej. Na przełomie XIX/ XX wieku nastąpił wzrost świadomości narodowej Żydów, czego wyrazem była aktywizacja działalności politycznej-funkcjonować zaczęły żydowskie partie i organizacje polityczne: Bund, Poalej Syjon, Aguda. Wraz z rozwojem miasta jako ośrodka przemysłowego, bogatsza część społeczności żydowskiej zaczęła lokować swój kapitał w przemyśle, co spowodowało wytworzenie się swoistej elity finansowej, wybijającej się spośród reszty ludności.

Kres rozwojowi społeczności żydowskiej w Będzinie przyniosła okupacja hitlerowska. Masowe prześladowania starozakonnych, rozpoczęte w pierwszych dniach po wybuchu wojny, doprowadziły do stopniowej eksterminacji, której apogeum nastąpiło w 1943 roku. Likwidacja getta będzińskiego i wywóz tysięcy Żydów do obozu w Auschwitz doprowadziły do zupełnego wyjałowienia miasta z ludności judaistycznej. W efekcie po wojnie, w Będzinie, w którym przed 1939 roku liczba Żydów wynosiła ponad 50 % ludności, nie pozostało niemal nic.

Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto