Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin przed II wojną światową rozwiajał się i piękniał. Zobaczcie miasto na unikatowych, starych zdjęciach

PAS
Tak wyglądał Będzin przed II wojną światową, w latach 30-ych XX wieku 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał Będzin przed II wojną światową, w latach 30-ych XX wieku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
Będzin przed II wojną światową na unikatowych zdjęciach. Widać, że miasto się rozwijało, rozbudowywało i stale zwiększała się liczba jego mieszkańców. Nic w tym dziwnego, bowiem rozwijał się tutaj systematycznie przemysł, ale przede wszystkim handel.

Będzin przed II wojną światową to miasto polsko-żydowskie. Zobaczcie niesamowite, archiwalne zdjęcia, które prezentują Będzin z lat 30. dwudziestego wieku. Czy poznacie wszystkie miejsca?

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Zniszczony podczas I wojny światowej Będzin odzyskał swój blask na przełomie lat 20 i 30-tych. Powstał wówczas nowy dworzec kolejowy, poczta oraz kino. W 1930 r powstały pierwsze wodociągi miejskie.

Na unikatowych fotografiach można zobaczyć między innymi jak wyglądał będziński zamek około 1933 roku, rynek, dworzec kolejowy i kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Widać też jak prezentował się w 1931 roku wspomniany budynek poczty.

Zdjęcia potwierdzają, że już w 1927 roku na ul. Będzińskiej oraz Małobądzkiej pojawiły się tory tramwajowe, a w 1928 roku uruchomione zostały połączenia tramwajowe z okolicznymi miastami. W tym samym czasie powstawała również zajezdnia tramwajowa. Zobaczymy także, jak w 1934 roku powstawało piłkarskie boisko.

Zdjęcia dokumentują również moment, kiedy wojewoda kielecki Władysław Dziadosz wbija pamiątkowy gwóźdź w drzewce sztandaru 23 Pułku Artylerii Lekkiej. Obok widoczna księga pamiątkowa. Inspektor armii gen. dyw. Juliusz Rómmel widoczny jest natomiast w otoczeniu generałów podczas uroczystości w 1929 roku.

Widać też m.in. domy mieszkalne w budowie. Widoczny jest delegat rządu dla spraw zakładu ubezpieczenia od wypadków Tadeusz Sośniak. Inna fotka prezentuje natomiast grupę osób z opaskami PCK na ręku. Na przodzie widoczne nosze i flaga PCK.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto