Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa sygnalizacja ostrzegawcza na DK94 w Czeladzi. Ma pomóc pieszym bezpieczniej pokonać ruchliwą drogę

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowa sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w Czeladzi na skrzyżowaniu DK94 z ulicą Grodziecką 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowa sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w Czeladzi na skrzyżowaniu DK94 z ulicą Grodziecką Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi na skrzyżowaniu DK94 oraz ulicy Grodzickiej pojawiły się nowe sygnalizatory. Początkowo mieszkańcy myśleli, że będzie to kolejna w tym rejonie sygnalizacja świetlna. Okazało się jednak, że są to elementy infrastruktury drogowej, doświetlające przejścia przez jezdnię i zwiększające bezpieczeństwo pieszych.

W pobliżu skrzyżowania (w kształcie ronda) DK94 i ulicy Grodzieckiej powstało w 2019 roku centrum handlowe DL Shopping Center Czeladź oraz LIDL. By zapewnić bezpieczną komunikację powstały na ul. Grodzieckiej dwie sygnalizacje świetlne. Były jednak na tyle położone blisko siebie, że przy czerwonym świetle na obu sygnalizatorach natychmiast korkowała się na dobre ta część miasta. W efekcie pierwsze sygnalizacja została wyłączona, cały czas mruga tam pomarańczowe światło. Tym bardziej informacja o budowie kilkaset metrów dalej kolejnej sygnalizacji świetlnej wywołała mieszane uczucia wśród czeladzian i kierowców z całego regionu. Jedni chwalili inwestycję, podkreślając, że trudno bezpiecznie przejść przez DK94 między rozpędzonymi samochodami, inni wieszczyli, że korki znów powrócą. Ostatecznie okazało się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała się faktycznie na montaż elementów ostrzegawczych, bez możliwości wywoływania przez pieszych czerwonego światła dla kierowców.

Jak się dowiedzieliśmy inwestycja na DK94 w Czeladzi na skrzyżowaniu z ul. Grodziecką wykonywana jest w ramach zamówienia: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych w wybranych miejscach na drogach krajowych w województwie śląskim. To część czwarta inwestycji obejmująca poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na DK 46 w miejscowości Lelów, na DK 78 w Zawierciu-Kromołowie, Lgocie Murowanej, Kroczycach, Gołuchowicach, na DK 86 w miejscowości Kuźnica Podleśna, na DK 94 w Czeladzi.

- Całość tego zadania, w skład którego wchodzi wykonanie dokumentacji oraz robót budowlanych i montażowych, kosztuje 2 mln 885 tys. zł i zostanie wykonana w 2021 roku – informuje Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

W Czeladzi powstały dwie sygnalizacje świetlne ostrzegawcze na przejściach dla pieszych w ciągu DK94, wybudowane zostały dwa komplety oświetlenia przejść dla pieszych zlokalizowanych w ciągu DK94 oraz dwa komplety oświetlenia przejść dla pieszych zlokalizowanych na wlotach bocznych skrzyżowania.

- Nie będzie na przejściach sygnalizacji świetlnej wzbudzanej a sygnalizacja ostrzegawcza. Zadanie o podobnej charakterystyce jest realizowane na terenie powiatu będzińskiego na DK86 w miejscowości Kuźnica Podleśna – informuje Marek Prusak.

Tam powstają dwie sygnalizacje świetlne ostrzegawcze na przejściach dla pieszych w ciągu DK86 wraz z oświetleniem przejścia dla pieszych.

Jak informuje GDDKiA budowa sygnalizacji świetlnych i ostrzegawczych to kolejne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sygnalizacje świetlne na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach oraz sygnalizacje ostrzegawcze umożliwią pieszym bezpieczne i bardziej komfortowe przekraczanie jezdni. Widoczność na przejściach i w ich otoczeniu zwiększy się dzięki wykonaniu przeznaczonego specjalnie dla przejść oświetlenia ulicznego. Umożliwi to również wcześniejszą reakcję kierowców na sytuację na drodze.

Realizacja tej i przygotowywanych kolejnych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo na drogach jest możliwa dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Ten program ma poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Jest też spójny ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku oraz komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto