Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka w Czeladzi z legionistami rzymskimi. Gościli na otwarciu Parku Jordana po modernizacji

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Legioniści rzymscy byli jedną z atrakcji na otwarciu po modernizacji czeladzkiego Parku Jordana 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Legioniści rzymscy byli jedną z atrakcji na otwarciu po modernizacji czeladzkiego Parku Jordana Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Majówka 2023 w Czeladzi. Jedną z jej odsłon była uroczysta inauguracja Parku Jordana przy ulicy Katowickiej po gruntownej modernizacji. Pogoda dopisała, goście także, a o dobrą zabawę i atrakcje zadbali między innymi legioniści rzymscy.
od 16 lat

W programie imprezy plenerowej znalazły się między innymi: uroczyste otwarcie parku po modernizacji, koncert górniczej orkiestry dętej, turniej piłkarski drużyn podwórkowych, tańce i zabawy, animacje i konkursy. Pojawili się także najprawdziwsi rzymscy legioniści z Legio XXI Rapax, którzy w parku rozstawili swój obóz i opowiadali o swoich podbojach, uzbrojeniu, zwyczajach. Poprowadzili również zajęcia aktywne, w trakcie których można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, czy rzucie pilum.

Zobacz zdjęcia z otwarcia czeladzkiego parku 2023 kliknij TUTAJ!

Legioniści odtworzyli życie codzienne oraz działania wojenne rzymskich legionistów z II połowy I wieku n.e. Legio XXI Rapax to jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona została w 2003 r. w Niemczech, od 2008 roku rozpoczęła swoją działalność także w Polsce.

Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów – czyli co najmniej pełną imperialną centurię – a dodatkowo osoby odtwarzające różne role cywilne. Ich członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Luksemburga, Czech i Holandii. Wszyscy to pasjonaci, wśród których nie brakuje osób z wykształceniem kierunkowym z zakresu starożytnej wojskowości, historii Grecji i Rzymu, są też nauczyciele łaciny.

W ramach niedawnego remontu odnowiona została w czeladzkim Parku Jordana zarośnięta centralna alejka parkowa, boisko a wokół niego pojawiła się dwutorowa bieżnia tartanowa. Po kilkudziesięciu latach wróciła w parku ozdobna drewniana altana i różne urządzenia do rekreacji. Całość jest oświetlona lampami ledowymi, dzięki którym i wieczorami będzie można spędzać tam czas.

Park Jordana to jeden z najstarszych czeladzkich parków. Został zbudowany i oddany do użytku w 1937 roku przez Towarzystwo Saturn, czyli spółkę zarządzającą kopalnią Saturn. Park miał służyć głównie rodzinom pracowników kopalni Saturn, jako bardzo popularny przed wojną Ogród Jordanowski, który charakteryzował się piknikowym i sportowo-rekreacyjnym charakterem. Od nazwy Ogrodu Jordanowskiego przyjęła się i przetrwała do naszych czasów, nazwa parku Jordan. Zamiast nadanej przez górników Parku Schaiblera i Biedermana. A tę nazwę nadano, na cześć największych udziałowców kopalni Saturn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto