Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma 6 lat. Świętowanie potrwa dwa dni, w każdej z 41 gmin. Czekają atrakcyjne wyprawy

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wydarzenie specjalne, powitanie dnia o wschodzie słońca, czekać będzie w Będzinie na zamku

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wydarzenie specjalne, powitanie dnia o wschodzie słońca, czekać będzie w Będzinie na zamku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma 6 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 1 i 2 lipca będziemy obchodzić święto Metropolii. Z tej okazji będą aż 134 powody do podróżowania i poznawania tego, co ciekawe wokół nas.

Metropolia proponuje świętowanie w ruchu, na wesoło, czasem z odrobiną historii i tajemniczości a innym razem całkowicie wybiegając w przyszłość. Na to wszystko złożą się 133 mikrowyprawy oraz jedno wydarzenie specjalne w Będzinie. Świętować będziemy wspólnie we wszystkich 41 gminach tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin.

– Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza, do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o  turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – dodaje Karolczak.

W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.

Wschód słońca z Metropolią na zamku w Będzinie

Tegoroczne świętowanie rozpoczniemy o wchodzie słońca, punktualnie o 4.36, na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. To właśnie to miasto stało się gospodarzem wydarzenia specjalnego, które otwiera program tegorocznego kierunku. Tego dnia pod zamkiem i nad Czarną Przemszą będzie można zjeść z nami wspólne śniadanie, a następnie popływać kajakiem, oddać się jodze, puszczać wianki, a także przyglądać się kulinarnym pokazom i zmaganiom rycerzy.

Będzin to niejedyne miejsce, w którym w czasie Kierunku GZM będzie można powiosłować. Kajakami przepłyniemy również rzeką Dramą między Zawadą w gminie Zbrosławice a Pyskowicami oraz Białą Przemszę – z sosnowieckich Maczek do Trójkąta Trzech Cesarzy. Na chętnych kajaki i rowery wodne czekać będą również przy zaporze w Przeczycach, w gminie Mierzęcice.

Na rowerze, autobusem, a może statkiem?

Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka zobaczymy najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.

W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.

W Katowicach spacerować będziemy w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach szukać będziemy śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzimy, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.

Zakamarki GZM

Wiele z mikrowypraw zaprowadzi nas w miejsca na co dzień niedostępne. Odwiedzimy nieznane szerszej publiczności zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu i lotniska. Zachwycimy się najpiękniejszymi klatkami schodowymi w Bytomiu. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. W Tychach trenować będziemy lekkoatletykę, przy okazji zwiedzimy stadion i Tyską Galerię Sportu. W Bieruniu straszyć nas będą utopce, w Radzionkowie – upiory. Piekary Śląskie zwiedzać będziemy śladami przedwojennych fake newsów, Siemianowice i Sosnowiec – przemysłowców.

Rezerwacje i transport

To tylko próbka tego, co czeka nas 1 i 2 lipca. Łącznie na program Kierunku GZM złożą się 133 mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.

Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.

Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie: www.kierunekgzm.pl

Oto kilka propozycji:

1.07 wschód słońca nad Metropolią w Będzinie

Wydarzenie rozpocznie się o 4:36, czyli dokładnie o wschodzie słońca. Razem przywitamy nowy dzień, poczęstujemy się kawą i rogalikami. Widok ze Wzgórza Zamkowego o wschodzie słońca jest niepowtarzalny. Na miejscu dostępna będzie ramka do wykonywania zdjęć oraz aparat INSTAX Mini. Zdjęcia zostaną z nami jako pamiątki.

8:00, 9.30, 11.00 – Spływy kajakowe – przejście z Wzgórza Zamkowego na Plażę Miejską, gdzie rozpocznie się wpływ. Zakończenie spływu na bulwarach Czarnej Przemszy.

9:00 – Pokaz kulinarny „Masterchef” – prowadzony przez Krzysztofa Bigusa – finalistę VII edycji programu „Masterchef”.

od 8.00 – Śniadanie w Metropolii – rodzinny piknik połączony z konkursem na kosz piknikowy. Zachęcamy do przyniesienia własnych kocy i prowiantu. O godz. 10.00 degustacja potraw przygotowanych w ramach pokazu kulinarnego. Do 11.00 zgłaszanie koszy do konkursu. Jury oceni kreatywność, estetyka, pomysłowość oraz ekologiczność koszy. W konkursie przewidziane są trzy nagrody.

11:00 – inscenizacja historyczna pt.: „Śniadanie u Króla”

8.30-9.30, 9.45-10.45, 11.00-12.00 – Joga z muzyką na żywo.

Niezwykła podróż po zwykłym mieście

1.07 godz. 10-13 Świętochłowice

Wycieczka dotrze do wszystkich pięciu dzielnic miasta. W każdej dzielnicy uczestnicy poznają jedno miejsce, którego historię przybliży przewodnik. Będą to zarówno miejsca na co dzień dostępne, jak i te, które na co dzień pozostają zamknięte i mogą wydawać się tajemnicze m.in. schron bojowy, budynek dawnego ratusza czy zabytkowe organy w kościele Św. Augustyna w Lipinach. Dodatkowym elementem zabawy jest konieczność zbierania puzzli oraz ułożenia ich w całość. Wycieczka zatrzymuje się w każdej dzielnicy Miasta Świętochłowice – w miejscu, gdzie należy odnaleźć jeden element układanki – będący obrysem danej dzielnicy. Uczestnicy, którzy podczas wycieczki zbiorą wszystkie fragmenty układanki, ułożą z nich mapę Świętochłowic.

Trasa: OSiR Skałka (miejsce zbiórki) -> Centrum Kultury Śląskiej Zgoda (budynek + schron) –> Ośrodek Pomocy Społecznej (piwnice) -> Kościół Św. Augustyna w Lipinach (zamknięte na co dzień kaplice + organy) -> Ratusz w Chropaczowie (obecnie całkowicie zamknięty) –> Park Heiloo (Pałacyk piaśnicki lub schron nr 39) -> OSiR Skałka (miejsce zakończenia).
Miejsce startu:

Miejsce zbiórki: OSiR Skałka – teren przy kortach tenisowych.
Przewodnik: Marian Piegza – historyk, znawca historii Świętochłowic.

Informacje dodatkowe: maksymalna liczba osób w jednej turze wycieczki – 40 osób.
Rezerwacja:

Aby zapisać się na wycieczkę, zadzwoń pod numer: 504 436 160 (sekretariat OSiR „Skałka”) lub wyślij maila na adres: [email protected]

Goście, goście... w Gliwicach

1.07 godz. 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Jan III Sobieski, Car Aleksander II, Fryderyk Wilhelm IV, Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Ignacy Kraszewski, Jan Ursyn Niemcewicz to tylko niektóre znane nazwiska, które zapisały się w kronikach Gliwic. – Wspomnimy również o postaciach, jak Oscar Troplowitz, który wielokrotnie wracał do Gliwic, lub John Baildon, który po przyjeździe do naszego miasta, związał się z nim już do końca życia – obiecują przewodnicy. W trakcie oprowadzania na trasie spodziewajcie się ciekawych gości – postaci z epoki. Na płycie gliwickiego rynku znajdzie się dodatkowa atrakcja – monidło z archiwalną fotografią gliwickiego rynku, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie a w ramach wydarzenia zorganizowane zostaną również na warsztaty kolażu. Archiwalne zdjęcia Gliwic i „gliwickich Gości” będą źródłem do stworzenia własnego kolażu.

Trasa: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – ul. Siemieńskiego – Plac Rzeźniczy – ul. Raciborska – ul. Bankowa – ul. Bytomska – ul. Matejki – ul. Dolnych Wałów – ul. Zwycięstwa – Plac Inwalidów Wojennych – Rynek

Miejsce startu: kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, ul. Daszyńskiego 2
Rezerwacja: aby wziąć udział w wydarzeniu, wypełnij formularz dostępny na stronie: kierunekgzm.gliwice.eu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto