Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geminidy 2023: zachwycająca noc spadających gwiazd już 14 grudnia! Ten rój meteorów zostawia Perseidy daleko w tyle

Emil Hoff
Emil Hoff
To może być najpiękniejsza noc spadających gwiazd w tym roku! Już 14 grudnia 2023 nad Polskę nadlecą Geminidy - wyjątkowy rój meteorów, bardziej spektakularny nawet od słynnych Perseidów. Gdzie i kiedy będzie można go zobaczyć? Sprawdźcie w naszym informatorze: Geminidy 2023 dla miłośników niezwykłych zjawisk na nocnym niebie.
To może być najpiękniejsza noc spadających gwiazd w tym roku! Już 14 grudnia 2023 nad Polskę nadlecą Geminidy - wyjątkowy rój meteorów, bardziej spektakularny nawet od słynnych Perseidów. Gdzie i kiedy będzie można go zobaczyć? Sprawdźcie w naszym informatorze: Geminidy 2023 dla miłośników niezwykłych zjawisk na nocnym niebie. den-belitsky, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Już dziś, w czwartek 14 grudnia 2023 przypada maksimum Geminidów. To spadające gwiazdy liczniejsze nawet od słynnych Perseidów. Dlaczego są wyjątkowe? Kiedy i gdzie będą najlepiej widoczne? W którym miejscu nieba ich szukać? Przekonajcie się – zapraszamy do informatora o Geminidach 2023 przed najpiękniejszą w tym roku nocą spadających gwiazd.

Spis treści

Najbardziej spektakularny deszcz spadających gwiazd

Choć Geminidy zostały odkryte późno – pierwszy przelot odnotowano dopiero w 1830 r., planetoidę odkryto w 1983 r. – ten rój meteorów jest wyjątkowo spektakularny.

W czasie maksimum Geminidów w ciągu jednej godziny można zaobserwować na niebie nawet ok. 150 spadających gwiazd. Dla porównania: w przypadku Perseidów maksimum wynosi ok. 70 zjawisk na godzinę.

Można powiedzieć, że Geminidy pod względem widowiskowości zostawiają Perseidy daleko w tyle. To właśnie Geminidy są najbardziej spektakularnym rojem meteorów, widocznym w ciągu roku na polskim niebie.

Czytaj też: Najtańsze miejsca na narty w Polsce. Nowy ranking 9 rekordowo tanich ośrodków narciarskich w grudniu 2023. Tylko 73 zł za dzień jazdy!

Kiedy najlepiej obserwować Geminidy?

Maksimum roju Geminidów przypada na noc z 14 na 15 grudnia 2023 (z czwartku na piątek). Spadające gwiazdy zrobią się dobrze widoczne już ok. godz. 20:00 polskiego czasu, ale najwięcej będzie ich można zobaczyć między 1:00 a 2:00 w nocy. Warto zacząć obserwację już 13 grudnia i kontynuować 16, bo Geminidy przelatują nad Ziemią długo i można je dostrzec przed i po maksimum.

Gdzie na niebie szukać Geminidów? Nadlatują z okolic gwiazdozbioru Bliźniąt, leżącego w południowej części nocnego nieba, na lewo i powyżej charakterystycznej konstelacji Oriona.

W 2023 r. niemal wszystko sprzyja obserwacji Geminidów. Na połowę grudnia przypada nów księżyca, a ciemne niebo oznacza świetne warunki do szukania spadających gwiazd. Jedyną przeszkodą mogą być chmury – o tej porze roku nad Polską ich niestety nie brakuje.

Czy Geminidy będzie widać z dużych miast?

Obserwacja spadających gwiazd w dużych miastach jest zawsze utrudniona przez tzw. zanieczyszczenie świetlne: odbijający się w chmurach blask sztucznych świateł, bijący od dużych aglomeracji. Obejrzyjcie ciekawą mapę zanieczyszczenia świetlnego nad Polską i Europą, dostępną online.

Latem, gdy nad Polską przelatują Perseidy, zanieczyszczenie świetlne nie jest wielkim problemem – można wyjechać z miasta i urządzić sobie np. biwak w lesie połączony z obserwacją nocnego nieba. W grudniu, gdy przychodzi czas Geminidów, biwaki są jednak utrudnione przez pogodę.

Mimo to nie miejcie złudzeń: w dużych miastach widoczność roju meteorów spada o ok. 70-80 proc. Jeśli chcecie obserwować Geminidy w całej okazałości, powinniście zaplanować wycieczkę gdzieś pod miasto.

W Polsce jest kilka tzw. parków ciemnego nieba, stworzonych specjalnie po to, by chronić objęte nimi obszary przed zanieczyszczeniem świetlnym. Znajdują się w Bieszczadach i Górach Izerskich. Może warto zaplanować krótki pobyt w tych pięknych zakątkach, by móc cieszyć się widokiem Geminidów?

Dlaczego Geminidy są wyjątkowe?

Większość spadających gwiazd, widocznych na niebie nad Ziemią, to w rzeczywistości fragmenty komet mknących przez kosmos.

Z Geminidami jest jednak inaczej – to nie odłamki komety, lecz planetoidy o wdzięcznej nazwie 3200 Phaeton. Skalna planetoida przemierza Układ Słoneczny, okrążając Słońce w ciągu roku i 158 dni. W miarę zbliżania się do gwiazdy, planetoida stopniowo rozpada się, zostawiając za sobą warkocz odłamków – to właśnie Geminidy.

Obejrzycie pouczające wideo poświęcone Geminidom:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Geminidy 2023: zachwycająca noc spadających gwiazd już 14 grudnia! Ten rój meteorów zostawia Perseidy daleko w tyle - Strona Podróży

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto