Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedla, fabryki, elektrownię, autostradę, zamek... Co widać dziś z Góry Dorotki w Będzinie? Zobaczcie ZDJĘCIA

PAS
Takie widoki można podziwiać z Góry Świętej Doroty 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Takie widoki można podziwiać z Góry Świętej Doroty Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Będzin. Góra Świętej Doroty w naszym mieście od lat przyciąga tych, którzy chcą na całą okolicę spojrzeć z nieco innej perspektywy. Szczególnie ciekawie widok z tego miejsca prezentuje się nocą, ale także i za dnia nie brakuje chętnych do tego, by się tu zjawić.

A co można zobaczyć z Góry Dorotki, jak potocznie nazywane jest to miejsce? Przy dobrej pogodzie całkiem sporo. Tak więc jak na dłoni widać między innymi Elektrownię Łagisza, drogę krajową nr 86, osiedle Zamkowe, osiedle Syberka czy budynek Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Po lewej stronie pojawia się będziński zamek oraz kościół pw. Świętej Trójcy. Kiedy spojrzymy natomiast w prawo zobaczymy drogę wojewódzką 910, centrum handlowe M1. Nieco dalej mamy osiedla sosnowieckie, a za M1 czeladzkie.

Góra Dorotka ma wysokość 382 metrów n.p.m. Jest więc nieco wyższa niż Borowe Wzgórze na dąbrowskiej Górce Gołonoskiej, skąd także mamy świetne widoki. Na szczycie góry w będzińskiej dzielnicy Grodziec znajdziemy kościół pw. św. Doroty, wybudowany jako filialna świątynia kościoła pw. św. Katarzyny. Świątynia jest otwierana tylko kilka razy w roku oraz w czasie odpustu, przypadającego w sierpniu. Mamy tu również kapliczkę ze źródełkiem.

Przez Górę Dorotkę, zwaną również m.in. "Zagłębiowskim Olimpem" przebiega także Via Regia, czyli szlak św. Jakuba. Prowadzi tu również czerwony turystyczny Szlak Husarii Polskiej. Część wzgórza i jego okolice objęte są ochroną jako Obszar Chronionego Krajobrazu "Wzgórze Doroty". Taki stan istnieje od 1993 roku, obejmując w sumie prawie 150 hektarów. Rosną tu m.in. bu­ki, dę­by, je­sio­ny, klo­ny, brzo­zy bro­daw­ko­wa­te, ro­bi­nie aka­cjo­we.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto