Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało 19-lecie powstania. Zobaczcie zdjęcia

PAS
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało 19 rocznicę powstania. Huczne obchody planuje za rok
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało 19 rocznicę powstania. Huczne obchody planuje za rok mat. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, UM Będzin, Rafał Adamczyk
Podczas minionego weekendu Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało swoje 19 urodziny. To wstęp do hucznych uroczystości, które planowane są w 2021 roku.

- To dla nas wyjątkowe święto. Na dziedzińcu naszego zamku odebraliśmy życzenia, a gromkie salwy i okrzyk "Na Smoka" oznajmiły dwudziesty rok naszego istnienia. Tym razem spędziliśmy ten dzień po raz pierwszy wyłącznie we własnym gronie, ale za rok w jubileuszową XX rocznicę dziedziniec zaroi się od zaprzyjaźnionych z nami rekonstruktorów. Serdecznie dziękujemy za przybycie, pamięć i wyrazy sympatii naszym wypróbowanym przyjaciołom i honorowym członkom: władzom miasta na czele z prezydentem Łukaszem Komoniewskim, władzom powiatu oraz posłowi Rafałowi Adamczykowi z małżonką - poinformowali członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest stowarzyszeniem rekonstrukcji historycznej. Zajmuje się odtwórstwem historycznym średniowiecza przełomu XIV i XV wieku (1380-1420). Koncentruje się zarówno na rekonstrukcji kultury materialnej okresu późnego średniowiecza, jak i działalności sportowej, związanej z ruchem rycerskim w postaci różnego rodzaju turniejów rycerskich, pokazów, buhurtów (melee).

W bractwie rekonstruktorzy rozwijają się w różnych sferach m.in poprzez przynależność do jednej z pięciu grup. Są to: hufiec rycerski, załoga zamkowa, grupa łucznicza, grupa tańca dawnego oraz grupa zakonna. Aby zostać członkiem będzińskiego bractwa trzeba ubiegać się o przyjęcie do dziewięciomiesięcznego nowicjatu.

Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski, który w tym roku zaplanowany został od 8 do 10 maja. Będzie to już XVII edycja tego widowiskowego wydarzenia.

Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony. Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto