Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie: Pielęgniarki wracają do naszych przedszkoli

Katarzyna Kapusta
W zagłębiowskich miastach, podobnie jak w wielu innych w naszym regionie, nie zawsze są na stałe w szkołach i przedszkolach pielęgniarki. Z tym problemem muszą zmierzyć się władze samorządowe i trzeba przyznać, że pomysły są różne.

W Sosnowcu pielęgniarki zatrudnione są w wybranych przedszkolach, gdzie funkcjonują oddziały sześciolatków oraz w tych, gdzie są oddziały specjalne. Nie ma ich natomiast tam, gdzie są dzieci pięcioletnie i młodsze. Dlaczego? Bo tylko w przypadku sześciolatków trzeba sporządzić bilans zdrowotny.

W Będzinie opieka pielęgniarska ze szkół podstawowych przeniosła się właśnie do przedszkoli. Dziesięć pielęgniarek Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zapewnia ją teraz w miejskich przedszkolach od godziny 7.25 do 13.40. Opieka obejmuje między innymi kontrolę czystości, badanie wzroku, przygotowanie bilansu zdrowotnego, rozmowy na temat zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia oraz udzielanie pomocy medycznej. Świadczenia z zakresu zapewnienia opieki pielęgniarskiej w należących do gminy przedszkolach nie są jednak pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego opiekę taką zapewnia dział higieny szkolnej PZZOZ.

- Zasady sprawowania tej opieki reguluje porozumienie miasta z Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej. Gmina refunduje w tym przypadku koszty zatrudnienia pielęgniarki. W skali miasta dotyczy to dziesięciu pielęgniarek - tłumaczy Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie.
Każdorazowo Rada Miejska Będzina w formie stosownej uchwały przekazuje fundusze na utrzymanie opieki pielęgniarskiej. Miasto w sumie na całą akcję przeznaczyło 25 tysięcy złotych. - Odkąd Narodowy Fundusz Zdrowia wycofał higienę ze szkół podstawowych, my utrzymujemy ją w przedszkolach miejskich. Miasto płaci za jeden etat pielęgniarski. Pielęgniarki mają opracowany określony grafik, którego się ściśle trzymają - tłumaczy Jacek Kołacz, dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie. - Panie doskonale wiedzą, jak w nagłych przypadkach udzielić pierwszej pomocy, do czasu, kiedy na miejsce dotrze pogotowie - dodaje.


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto