Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym mieście w Zagłębiu jest coraz więcej architektonicznych perełek. Kamienice, pałace, dworki, budynki byłej kopalni pięknieją

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się po przebudowie cechownia byłej kopalni Saturn 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się po przebudowie cechownia byłej kopalni Saturn Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Czeladź pięknieje z dnia na dzień. Pojawia się tutaj z każdym rokiem coraz więcej architektonicznych perełek, które odzyskują swój dawny blask. To między innymi pałace, kamienice, przeróżne, mające swoją długą historię obiekty po kopalni Saturn, ale także te, które mają prywatnych właścicieli.


Wypiękniały kamienice przy czeladzkim rynku

Duże wrażenie robi na wszystkich odnowiona, zabytkowa kamienica Konarzewskich przy czeladzkim rynku, która służy obecnie na nowo mieszkańcom. We wnętrzu odnowionej kamienicy mieści się Centrum Aktywności Lokalnej i Usług Społecznościowych. Mieszkańcy mogą tutaj liczyć między innymi na pomoc doradców zawodowych, np. w powrocie na rynek pracy, spotkania grup wsparcia, a także organizację licznych wydarzeń kulturalnych.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Kamienica Konarzewskich ponownie otwarta została we wrześniu 2021 roku. Budynek przy ul. Rynek 22, o ponad stuletniej historii, odzyskał swój dawny blask po rozpoczętym w 2019 roku gruntownym remoncie. Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Regularnie odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe. Jak informuje miasto w 1992 roku zmarła córka właścicieli kamienicy - Stanisława Konarzewska. Posiadłość trafiła w ręce jej kuzynki, a w 2007 roku sprzedana została miastu. Niestety, przez wiele lat budynek niszczał i szpecił wizerunek starego miasta. Teraz znów zachwyca swoim oryginalnym wyglądem.

W ostatnich tygodniach wypiękniała również prywatna kamienica przy ul. Rynek 18. Będzie tam sporo ładnych mieszkań i kilka lokali użytkowych. Pierwsze z nich już znalazły swoich najemców.

Pałac Kawalera zmienił się całkowicie, Galeria Elektrownia w unikatowych wnętrzach

Zupełnie inaczej wygląda też odrestaurowany „Dom Kawalera" przy ul Legionów. - Dawny „Dom Kawalera” Kopalni Saturn przechodził rożne losy, by po przejęciu go od klasztoru Mariannhill trafić do rąk diecezji sosnowieckiej. Władze diecezji niemal natychmiast przystąpiły do kompleksowej, zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej rewitalizacji przejętego od klasztoru obiektu. Bardzo się cieszę, że nie tylko miasto, ale także instytucje i prywatni właściciele zabytkowych, pokopalnianych budynków robią wszystko, by dalej służyły mieszkańcom i zdobiły nasze miasto – mówił Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodał przykładów tego jest wiele. Pięknie od lat prezentuje się, będący w prywatnych rękach, budynek dyrekcji kopalni Saturn przy ul Dehnelów a dzisiaj Pałac Saturna i Term Rzymskich. Termy Rzymskie rozbudowały się o największą na świecie saunę Colosseum, która mieści 300 osób. To część saunarium Pałac Saturna Termy Rzymskie w Czeladzi. Prócz nowej sauny w Czeladzi powstał wodny bar, jacuzzi na 40 osób, scena i basen z wodą termalną, która co miesiąc będzie dojeżdżać beczkowozami ze Słowacji.

Miasto przebudowało i wyremontowało także dom dyrektora kopalni a dzisiaj Muzeum Saturn. Z kolei kopalniana elektrownia zamieniła się w Galerię Sztuki Elektrownia, stając się wyjątkowym miejscem, w którym kultura i sztuka wypełnia postindustrialne wnętrza. Tuż obok w 2019 roku prawdziwą metamorfozę przeszedł pokopalniany budynek warsztatów elektrycznych, w którym znalazło się pierwsze w mieście Centrum Aktywności Lokalnej i Usług Społecznościowych. Pojawiły się tu m.in. warsztaty twórczości artystyczności, edukacyjnej i aktywności fizycznej, pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem. Obiekty są ze sobą połączone szklanym łącznikiem, stanowiącym dodatkową powierzchnię pod realizację nowych funkcji obiektu oraz pełniącym funkcję komunikacyjną. Podczas prac remontowych m.in. wykonane zostały nowe posadzki, wszystkie instalacje, elewacja zewnętrzna, wstawione zostały nowe okna i drzwi.

Dawna kopalniana cechownia zamieniła się w architektoniczną perełkę

Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi wygląda świetnie. Po modernizacji zachwyca architekturą i dbałością o szczegóły. Wiosną 2023 roku zakończyła się dwuletnia przebudowa i modernizacja, dzięki której budynek zyskał swoje drugie życie, mogąc teraz przez kolejne dziesięciolecia służyć czeladzianom i mieszkańcom całego województwa śląskiego. To największa w historii tego zagłębiowskiego miasta rewitalizacja poprzemysłowego obiektu.

Inwestycją zajmowała się warszawska firma AnnaBud. Powstało tu Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi. Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu jest wyremontowana wieża zegarowa, która oprócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stała się też wieżą widokową. Część głównej bryły budynku została też przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Boczna, szklana część budynku to dziś zarządzaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną mediateka. A na najmłodszych czeka prawdziwy "kopalniany" plac zabaw.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto