Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienice w Czeladzi pięknieją z każdym dniem. Budynek przy ul. Katowickiej wygląda coraz lepiej, a przy ul. Bytomskiej mury prawie gotowe

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak dziś wygląda kamienica przy ul. Bytomskiej 20 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak dziś wygląda kamienica przy ul. Bytomskiej 20 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi coraz lepiej wyglądają kamienice wokół rynku. Zmienią się także te na sąsiednich uliczkach. Widać już prawie całą odbudowaną od podstaw kamienicę przy ul. Bytomskiej 20. Zmienia się również prywatny budynek przy ulicy Katowickiej 4.

W 2021 roku zmodernizowana i przebudowana została przez miasto Kamienica Konarzewskich. Dziś widać już niemal w całości kamienicę przy ul. Bytomskiej 20, na wprost kościoła pw. św. Stanisława BM. Wypiękniały też ostatnio prywatne kamienice przy ul. Rynek 18 oraz Rynek 16.

Kamienica przy ul. Bytomskiej 20 stoi prawie w całości

Kamienicy przy ulicy Bytomskiej 20 nie udało się uratować w pierwotnym kształcie. Popadła w ruinę i trzeba było ją wyburzyć. Kilkanaście lat temu kupiło ją miasto, zamierzając ją odrestaurować. Czeladzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego-ZBK podpisało umowę na wykonanie wszystkich prac z firmą Efekt, która remontowała już w Czeladzi kamienicę Konarzewskich i halę sportową.

Na początek trzeba było postawić od nowa fundamenty, podpiwniczenie i wykonać wszystkie prace związane z kanalizacją. Dziś widać już cały budynek odbudowany niemal w całości. W środku będzie się też mieścić winda.

Inwestycja ma cel komercyjny. Po wybudowaniu powstałe tam mieszkania i lokale użytkowe na parterze zostaną sprzedane a uzyskane dzięki temu fundusze przeznaczone zostaną na kolejne remonty w mieście.

- Pozyskane ze sprzedaży tych lokali pieniądze będą stanowiły dla CTBS-ZBK wkład do planowanego remontu spalonego, zabytkowego budynku przy ul. Kościuszki, gdzie powstanie kolejnych 8 mieszkań – informował wcześniej Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 3 mln 920 tys. złotych. Zgodnie z umową cała inwestycja zostanie zakończona w październiku 2024 roku.


Kamienica przy Katowickiej z niespodzianką

Z tygodnia na tydzień widoczne są też duże zmiany w kamienicy przy ul. Katowickiej 4. Misternie odrestaurowywane są kolejne szczegóły i elementy elewacji.

To właśnie tam doszło do ciekawego odkrycia podczas pierwszej fazy remontu. Robotnicy dokopali się do zamurowanej, głębokiej studni, która powstała w tym miejscu przed dziesięcioleciami. Studnia jest wykuta w skale, na której umiejscowione jest całe stare miasto. Studnia jest w doskonałym stanie a o odkryciu powiadomiony został wojewódzki konserwator zabytków.

- Studnia zostanie poddana badaniom archeologicznym. Badania zapewne odpowiedzą, czy studnie wydrążono w budynku czy budynek wybudowano na studni – przekazał wówczas Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodał remontujący budynek planują wyeksponowanie studni i wykorzystanie jej jako atrakcji tej nieruchomości. Ta na parterze będzie miała ogólnodostępne lokale użytkowe.

- Kamienica, remontowana z wielką pieczołowitością i dbałością o zachowanie jej zabytkowych walorów, jest coraz piękniejsza. Bardzo mnie to cieszy. Jeszcze pół roku temu, to były ruiny a już wkrótce remontowane kamienice będą atrakcją starego miasta. A ja już myślę o remontach kolejnych zabytkowych kamienic. Tym razem przy ulicach Ciasnej i Kaczej. Chciałbym bowiem, aby wszystkie stare uliczki naszego starego miasta zachęcały do ich oglądania i podziwiania – podkreślił Zbigniew Szaleniec.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto