Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Psary powstała spółdzielnia energetyczna. Tworzy ją siedem placówek. Co się za tym kryje?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W skład spółdzielni weszło m.in. Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W skład spółdzielni weszło m.in. Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary
Gmina Psary założyła spółdzielnię energetyczną. Od lat podąża w kierunku samowystarczalności energetycznej oraz ograniczenia wydatków na zakup energii elektrycznej. Realizacja wielu inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii dała możliwość skorzystania z nowego rozwiązania. Co to ono gminie i mieszkańcom?

Gmina Psary, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Psa­rach powołały do życia Spółdzielnię Energetyczną Psary. Jest to forma organizacji, w której członkowie są zarówno producentami, jak i konsu­mentami energii elektrycznej, czyli wytwarzają ją z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby oraz dzielą się nią między sobą.

Energia wytworzona i skonsumo­wana przez członków spółdzielni ener­getycznej korzysta z kilku zwolnień i udogodnień przewidzianych krajo­wym i europejskim prawem. Energia wytworzona w ramach instalacji OZE należącej do członka spółdzielni i zbi­lansowana ze zużyciem energii elek­trycznej przez innego członka spół­dzielni jest znacznie tańsza, bo nie nalicza się od niej: opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, opłaty mocowej oraz zmiennych opłat dystrybucyj­nych.

Dodatkowo członkowie spółdzielni energetycznej są aktualnie jedynymi podmiotami, które korzystają z sys­temu opustów. Obiekty wchodzące w skład spółdzielni mogą również ko­rzystać z systemu opustów net-me­tering, które umożliwiają rozliczenie energii elektrycznej w stosunku 1 do 0,6. Oznacza to, że energia, która zo­stanie oddana do sieci dystrybucyjnej w przypadku wystąpienia nadproduk­cji z instalacji fotowoltaicznej może zostać odebrana w ciągu 12 miesięcy w 60 procentach.

Jakie warunki musi spełnić spółdzielnia energetyczna?

Spółdzielnia energetyczna musi prowadzić działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej. Liczba jej członków wynosi od 3 do 1000. Co ważne, instalacje odnawial­nych źródeł energii działające w ra­mach spółdzielni muszą pokrywać w ciągu roku nie mniej niż 70 procent po­trzeb własnych spółdzielni, a w okre­sie przejściowym do końca 2025 roku 40 procent potrzeb własnych spółdzielni. Moc OZE nie może natomiast przekro­czyć 10 MW.

Spółdzielnia obejmuje siedem gminnych obiektów

Instalacje fotowoltaiczne posiada 16 gminnych obiektów, a spółdziel­nię energetyczną można aktualnie założyć już z udziałem siedmiu z nich, których łączne potrzeby energetyczne pokrywane są w ponad 70 procentach z działających na nich ogniw fotowoltaicznych. Są to: przed­szkole w Strzyżowicach, Gminny Ośro­dek Kultury w Gródkowie, Ośrodek Kultury w Goląszy Górnej, Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach, Ośrodek Kultury w Sarnowie, Ośrodek Kultury i OSP w Dąbiu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach. Szaco­wana oszczędność w 2024 roku, jaką przyniesie utworzenie spółdzielni, to około 34 tys. zł.

W kolejnych latach do spółdziel­ni będą przyłączane kolejne budynki gminne, by korzystać ze wspólnego, bardziej ko­rzystnego rozliczania się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto