Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Będzinie po raz szósty kwestują pod cmentarzami

KD, ZIELA
Datki do puszek zbierali m.in. będzińscy ratownicy medyczni
Datki do puszek zbierali m.in. będzińscy ratownicy medyczni Anna Zielonka
Aż 140 wolontariuszy zbiera datki na remont mogił pod trzeba będzińskimi cmentarzami (na Górze Zamkowej, cmentarzu Komunalnym i tym przy ul. Krakowskiej.) Towarzystwo Przyjaciół Będzina już od sześciu lat organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobowców.

W niedzielę i poniedziałek datki zbierają przedstawicie władz, dyrektorzy placówek oświatowych, członkowie Klubu Absolwenta i Będziński Zespół Ratownictwa Medycznego PCK. Każdy, kto przyłączy się do akcji, jak co roku, otrzyma pamiątkową pocztówkę.

- W akcji biorę udział po raz drugi. To szczytny cel, bo warto ratować mogiły, które mówi nam o naszej przeszłości - mówi Urszula Pluta, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 2 w Będzinie.

Zaufanie budzili kwestujący ratownicy medyczni.
- Już dwa razy pomagaliśmy osobom, które źle się poczuły. Ale pomagamy nie tylko fizycznie. Przyłączyliśmy się do kwesty, bo warto ratować będzińskie zabytki - mówi Michał Stępień, szef Będzińskiego Zespołu Ratownictwa PCK.

Pieniądze do puszek wrzucali nie tylko będzinianie. Elżbieta Siołek z Dąbrowy Górniczej wspomogła inicjatywę już po raz drugi.
- Dałam pieniądze już w zeszłym roku. Uważam, że organizatorzy zbiórki wpadli na naprawdę dobry pomysł - mówi dąbrowianka.

Kwesta odbywa się po raz siódmy.

- W zeszłym roku zebraliśmy ponad 21 tysięcy złotych - opowiada Waldemar Szydło, prezes stowarzyszenia. Do tej pory udało się zebrać prawie 80 tysięcy złoty. Dzięki temu odnowiono zabytkowe grobowce ofiar katastrofy w kopalni "Reden", rodziny Chorzelskich, weterana powstania styczniowego Walentego Walasa, Teodora i Feliksy z Kindlerów Kahl oraz grób małżonków Siedleckich, Konrada i Ludwiki z Zawojewiczów, a w roku 2010 krzyż rodziny Sączewskich.

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty Towarzystwo planuje przeznaczyć na renowację grobu Eugenii z Zalassowskich Bogusławskiej i jej córki Pelagii.

Które pochodziły z zamożnego rodu Zalassowskich, herbu Półkozic, właścicieli wsi Dziewki oraz Żelisławic. W Żelisławicach zachowała się XVIII - wieczna kaplica rodu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto