Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był ogromny pożar. Spłonęła kamienica w śródmieściu Będzina. Po weekendzie właściciel zacznie rozbiórkę tego budynku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Spalona kamienica w Będzinie zostanie rozebrana. Początek rozbiórki zaplanowany został na poniedziałek 11 lipca

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spalona kamienica w Będzinie zostanie rozebrana. Początek rozbiórki zaplanowany został na poniedziałek 11 lipca Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KM PSP Będzin/PAS
To był duży i trudny do opanowania przez strażaków pożar. Spaliła się pusta kamienica w śródmieściu Będzina. Od dawna zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców i powinna zostać już dawno zburzona. Teraz, po pożarze, tak właśnie się nareszcie stanie.

Zabytkowa kamienica przy ul. Modrzejowskiej 68, w samym centrum miasta, spłonęła w nocy z poniedziałku 4 lipca na wtorek 5 lipca. Kłęby dymu widać było z daleka. Na miejscu z ogniem walczyło siedemnaście zastępów straży pożarnej, w sumie około 50 strażaków, w tym JRG Będzin, OSP Łagisza i OSP Grodziec. Pożar udało się ostatecznie opanować, po wezwaniu ciężkiego sprzętu, który pozwolił na rozbiórkę dachu.

Wszyscy zastanawiali się, czy wreszcie ten opuszczony od lat, będący dziś w prywatnych rękach budynek, uda się wreszcie rozebrać. Do środka można było tam można bowiem swobodnie wejść, a dziurawe stropy groziły wypadkiem. Nic z tego nie robili sobie jednak ci, którzy wynieśli ze środka wszystko, co miało jakąkolwiek wartość.

Tak w zasadzie znajdują się tutaj dwa budynki, piętrowa kamienica, która spłonęła oraz oficyna pofabryczna. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Będzinie oba te obiekty wpisane są do gminnej ewidencji zabytków, zarówno w kategorii budynków, jak i architektury przemysłowej.

W 2021 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Będzinie wydawał już wcześniej decyzje o konieczności zabezpieczenia kamienicy, ale za każdym razem budynek znów był rujnowany. Właściciel był skłonny wyburzyć te dwa budynki. Była nawet zgoda wydziału architektury Starostwa Powiatowego w Będzinie, ale nadzór konserwatorski nie zgodził się na wyburzenie oficyny pofabrycznej. Sprawa utknęła w trybach machiny biurokratycznej.

W czwartek 7 lipca pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego spotkali się z przedstawicielami właściciela gruntów, na których stoi kamienica i pofabryczna kamienica. Zapadły konkretne decyzje.

- Po spotkaniu ustalone zostało, że od najbliższego poniedziałku 11 lipca właściciel rozpocznie rozbiórkę spalonej kamienicy – mówi Dariusz Wdowicki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Będzinie.

Tak więc charakterystyczna żółta kamienica przejdzie do historii, znikając z miejskiego krajobrazu. Taki los spotkał wiele pozostałych kamienic w Będzinie, który wypełniony jest mnóstwem tego typu wiekowych, w sporej części podlegających ochronie konserwatorskiej, budynków. Część z nich jest własnością prywatną, ale wiele z nich zarządzanych jest przez miasto lub też należy bezpośrednio do niego.

Gmina Będzin jest obecnie właścicielem 68 kamienic zlokalizowanych w większości w rejonie śródmieścia oraz zarządza 47 kamienicami, które nie stanowią własności gminy. Są to przeważnie kamienice położone m.in. przy ul. Kołłątaja, Modrzejowskiej, Piłsudskiego, Potockiego, Małachowskiego, Moniuszki, Rybnej. Budynki te pozostają w zarządzie gminy od lat powojennych z mocy przepisów prawa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto