Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieczystości wyciekły do Białej Przemszy w Sławkowie. Interweniowała straż pożarna, policja i służby WIOŚ

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wody Białej Przemszy zostały zanieczyszczone 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wody Białej Przemszy zostały zanieczyszczone Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Wyciek zanieczyszczeń do Białej Przemszy. Zanieczyszczony został fragment rzeki w sąsiedztwie terenów przemysłowych dawnego Zakładu Wyrobów Metalowych w Sławkowie. Wszytko to działo się w niedzielę 23 kwietnia w godzinach popołudniowych.

Natychmiast po otrzymaniu informacji o zanieczyszczeniu na miejsce wezwani zostali przedstawiciele Wód Polskich, policji – w tym Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, OSP Sławków, PSP Będzin oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Katowic. Na miejscu przez cały czas trwania akcji obecni byli przedstawiciele urzędu miasta.

Rozłożone zostały rękawy sorpcyjne, których zadaniem było powstrzymanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Wędkarze z PZW i Straży Rybackiej zabezpieczyli materiał do analiz laboratoryjnych.

- Z pewnością będziemy zabiegać o to, by odpowiednie służby ustaliły przyczyny zdarzenia i doprowadziły do wyegzekwowania usunięcia zagrożenia dla środowiska – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

W poniedziałek 24 kwietnia przeprowadzona została wizja w terenie z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich, zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Będzinie, policji, straży pożarnej, straży rybackiej oraz służb urzędu miasta zajmujących się ochroną środowiska. Sprawdzano między innymi teren firmy prowadzącej działalność w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca przecieku zanieczyszczeń do rzeki.

- Najbardziej prawdopodobną przyczyną całej sytuacji jest obecność w ziemi pozostałości po działalności w tym miejscu wiele lat temu państwowego zakładu. Działka, o której mowa, nie należy do miasta. Właścicielem tego terenu jest Skarb Państwa, który przekazał ją podmiotom gospodarczym w wieczyste użytkowanie. Tuż przed i w czasie wypływu zanieczyszczeń do rzeki trwały tam prace ziemne z użyciem ciężkiego sprzętu – mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sławkowie.

Jak dodaje, obecnie za najpilniejsze uznajemy przeprowadzenie przez właściwe do tego organy kontrolne postępowania, którego celem będzie odcięcie możliwości dalszego napływu zanieczyszczeń do rzeki, a następnie usunięcie ich źródła.

- Dziś jeszcze będziemy wnioskować o przeprowadzenie przez WIOŚ, Wody Polskie i wojewodę śląskiego niezwłocznych działań w tej sprawie – podkreśla Krzysztof Kozieł.

Śledztwo związane z wyciekiem prowadzi też cały czas będzińska policja.

- Jest tam kilka działek prywatnych. Sprawdzamy grunty we współpracy z służbami wojewódzkimi. Sprawa nie jest łatwa, ale oczywiście staramy się ustalić źródło wycieku tej substancji ropopochodnej. To zagrożenie sporych rozmiarów dla środowiska. Dziś przekazujemy też zebraną w tej sprawie dokumentację do prokuratury, która będzie koordynowała dalsze działania – mówi sierż. sztab. Marcin Szopa, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto