Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Dominik znów w będzińskim kościele

Magdalena Nowacka
Konserwator miejski Radosław Nawara (w środku) i oraz Marcin Gignal i Marcin Heine z pracowni witraży.
Konserwator miejski Radosław Nawara (w środku) i oraz Marcin Gignal i Marcin Heine z pracowni witraży.
Niezwykły prezent świąteczny będzie czekał na parafian kościoła pw. Świętej Trójcy, kiedy przyjdą na pasterkę. Po kilku tygodniach renowacji wrócił do kościoła zabytkowy witraż z 1889 roku.

Niezwykły prezent świąteczny będzie czekał na parafian kościoła pw. Świętej Trójcy, kiedy przyjdą na pasterkę. Po kilku tygodniach renowacji wrócił do kościoła zabytkowy witraż z 1889 roku. Wczoraj, dzieło przedstawiające Matkę Bożą, która przekazuje różaniec Świętemu Dominikowi zostało zamontowane w świątyni.

Witraż ma ponad 4,5 metra wysokości, składa się z poziomych pól o długości 60-70 centymetrów. W każdym polu jest tysiąc szybek.

- To przepiękne dzieło. Po renowacji porywa feerią barw - mówi Radosław Nawara, radny powiatowy i miejski konserwator zabytków.

Renowacja dzieła odbyła się w Krakowie, pod okiem Lesława Heine, który wykonywał renowację witraży m.in. w Kościele Mariackim.

- Na terenie powiatu jest wiele pięknych, zabytkowych dzieł. Postanowiliśmy pomóc instytucjom w ich renowacji. Dlatego radni powiatowi podjęli uchwałę o dofinansowaniu obiektów rejestralnych. Na podstawie tej uchwały zarezerwowano w budżecie sto tysięcy na odnowienie tego typu obiektów - mówi Radosław Nawara.

Ksiądz Andrzej Stępień, proboszcz parafii jest szczęśliwy, że kościół będzie jeszcze piękniejszy. - Dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych - mówi proboszcz.

Z pięknego witraża cieszy się Katarzyna Maciejewska, parafianka a jednocześnie prezeska akcji katolickiej w kościele. - Takie rzeczy naprawdę cieszą. Dzięki temu kościół zyskuje na swoim wyglądzie, a zabytek ma szansę przetrwać wiele lat i cieszyć kolejne pokolenie parafian - podkreśla pani Katarzyna.

Najstarsza wzmianka o parafii pochodzi z 1308 roku. Kościół w stylu barokowym pochodzi 1660 roku.

Radosław Nawara zapowiada, że powiat będzie dotował kolejne remonty. Pieniądze już otrzymał urząd w Siewierzu na prace przy siewierskim zamku, a także urząd sławkowski na renowację kapliczki z figurą Świętej Rozalii. W przyszłym roku dotację na renowację zabytkowego kościoła dostanie parafia w Bobrownikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto