MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sławkowska młodzież razem z Armią Krajową

Janusz Mróz
Przewodniczący Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego AK Piotr Kurek przekazuje dokumenty założycielskie Szkolnego Klubu Historycznego
Przewodniczący Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego AK Piotr Kurek przekazuje dokumenty założycielskie Szkolnego Klubu Historycznego Janusz Mróz
25 listopada 2011 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II została zainaugurowana działalność Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, który będzie pielęgnował i krzewił wartości patriotycznej.

Honorowych gości powitała pan dyrektor Danuta Janik. W tak wyjątkowej uroczystości uczestniczyli Zastępca Burmistrza Miasta pan Marek Ciepaj; przewodniczący Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego AK Piotr Kurek; Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie; członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK oddział Dąbrowa Górnicza; członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy AK oddział Sławków oraz pan Janusz Chęciński – syn straconego w Sławkowie w maju 1944 r. żołnierza Mieczysława Chęcińskiego.

Klub składa się przede wszystkim z uczniów liceum i powstał między innymi dzięki ich inicjatywie. Prezesem i opiekunem jest pani Jolanta Wadas nauczyciel historii w sławkowskim Zespole Szkół, a do zarządu wszedł między innymi prezes sławkowskiego związku AK pan Janusz Kwapisz. Klub powstał jako efekt współpracy szkoły z oddziałem sławkowskim Związku Żołnierzy AK i jest kolejną inicjatywą zmierzającą do realizacji przesłania Jana Pawła II związanego z patriotyzmem i ojczyzną.

_Chciałem pogratulować tej inicjatywy sławkowskiej młodzieży, nauczycielom i kombatantom . Do tej pory w całej Polsce powstało kilkadziesiąt takich klubów i cieszę się, że właśnie w Sławkowie powstaje jako pierwszy w tym regionie _– mówił przewodniczący Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego AK Piotr Kurek, który na tą właśnie uroczystość przyjechał z Warszawy.

Celem klubu jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat historii lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej, krzewienie świadomości narodowej i patriotycznej, a także dbałość o pamięć poległych żołnierzy i upamiętnianie miejsc ich spoczynku. W piątek klub podjął jedno z pierwszych swoich zobowiązań. Będzie opiekował się pomnikiem przy ul. Walcownia, upamiętniającym 5 straconych tam w maju 1944 r. żołnierzy podziemia, wśród których był mieszkaniec Sosnowca Mieczysław Chęciński, ojciec obecnego na uroczystości Janusza Chęcińskiego.

Podsumowaniem uroczystości było symboliczne zawieszenie sztandaru Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział Sławków w Zespole Szkół i przypominanie tym samym o czynie niepodległościowym „Żołnierzy Wyklętych”. Ze względów patriotycznych i historycznych sztandar ten powinien być wyeksponowany w miejscu widocznym i to właśnie zadecydowało, że członkowie oddziału Armii Krajowej w Sławkowie otrzymali od uczniów propozycję umieszczenia ich sztandaru w Zespole Szkół im. Jana Pawła II.

Również część artystyczna nawiązywała do tradycji patriotycznych naszego miasta oraz wyrażała odwieczne dążenia Polaków do wolności i niepodległości.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto