18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sławków: Koło Gospodyń Wiejskich obchodziło 45 lecie

oprac. sauer
mat. prasowe Sławków
Koło Gospodyń Wiejskich to organizacja kobieca, działająca głównie na terenach wiejskich. Jej celem jest podnoszenie poziomu życia mieszkańców wsi, organizacja imprez artystycznych, różnorodnych kursów, zabaw oraz promowanie polskiej tradycji i regionalnej kultury. Pierwsze Koła Gospodyń w Polsce powstały z inicjatywy kobiet, już 135 lat temu, zaraz po założeniu Kółek Rolniczych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkowie działa od grudnia 1967 roku i na początku liczyło 29 członkiń. Powstało tak, jak większość organizacji tego typu, przy Kółku Rolniczym. Przy nim też działało do 1 stycznia 2006 r., kiedy to kółko zostało rozwiązane, a Koło Gospodyń zostało włączone w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury.

W ostatnich latach zmieniła się gospodarka oraz struktura zatrudnienia Sławkowa, który stracił charakter rolniczy, a tym samym Koło Gospodyń Wiejskich straciło przymiotnik „Wiejskie”. Organizacja nie straciła jednak swojego charakteru, który wyróżniania ją spośród innych działających Kół Gospodyń w okolicach.

Przez te wszystkie lata w sławkowskim Kole Gospodyń Wiejskich działało bardzo wiele kobiet zasłużonych dla krzewienia kultury i tradycji miasta. Należy tu wspomnieć Marię Prowancką, Irenę Fordymacką, Annę Danecką, Alicję Malinowską, Alfredę Pietkę i Irenę Lasek obecną prezes Koła.

W ciągu tych czterdziestu pięciu lat działalności członkinie Koła korzystały z różnego rodzaju kursów: pieczenia, gotowania, haftowania, szydełkowania, robótek na drutach, przetwórstwa owocowo-warzywnego. Panie pielęgnowały starą polską tradycję i wywierają duży wpływ na rozwój społecznego działania w mieście i idei pomocniczości. Uczą młodsze gospodynie prowadzenia domu, uczą się wzajemnej pomocy, wspomagają ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, robią wystawy produktów rolnych oraz rzemieślniczych.

Do dzisiaj członkinie sławkowskiego koła zachowały i stosują bardzo stare i zarazem oryginalne techniki robótek ręcznych, dzięki czemu ich prace znajdują uznanie na różnego rodzaju konkursach i prezentowane są na wystawach. Wykonywane są wszelakie serwetki, serwety, bieżniki, bądź to szydełkiem, bądź też frywolitkami albo łudeczkami. Są też kulinarne przepisy na wypieki i dania, które to Panie zachowują dla następnych pokoleń sławkowian i nie tylko.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkowie od lat organizuje spektakle ludowe, zabawy, dożynki, spotkania opłatkowe i.t.p. Pierwsze dożynki w Sławkowie przy dużym udziale Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowano w 1984 roku. Również Dożynki Powiatowe - Sławków 2008 odbyły się dzięki pomocy i dużemu zaangażowaniu Koła Gospodyń Wiejskich. Panie zawsze włączają się w pomoc przy organizacji imprez kulturalnych w mieście.

Jedną z najbardziej popularnych form pracy Koło w Sławkowie jest udział w licznych konkursach, które zazwyczaj kończą się dla całego zespołu nagrodami, wyróżnieniami i dyplomami. Jednym z nich był udział w konkursie kulinarnym „Z kuchnią zagłębiowską do Europy”, co zaowocowało zaproszeniem do wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym do Brukseli.

Należy pamiętać, że obecna prezes Irena Lasek otrzymała w 2005 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2007 roku z rąk Starosty Będzińskiego medal za „Wkład w Rozwój Powiatu Będzińskiego”.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla Koła Gospodyń Wiejskich było ufundowanie i poświęcenie w 2006 roku sztandaru, dzięki któremu organizacja ugruntowała swoją pozycję społeczną, zarówno w mieście, jak również w Powiecie Będzińskim.

W 2013 r. oprócz jubileuszu 45 – lecia KGW Sławków, ważnym wydarzeniem będzie specjalna wystawa prac koła organizowana na w Czechach w Slavkovie u Brna (partnerskie miasto Sławkowa) na Zamku podczas Międzynarodowej Konferencji Niejeden Slavkov w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto