Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogoźnik ma swoją historię. Spisaniem wspomnień zajmie się prof. Zdzisław Noga

Katarzyna Kapusta
Mieszkańcy sąsiednich Bobrownik wspólnymi siłami  budowali drogę
Mieszkańcy sąsiednich Bobrownik wspólnymi siłami budowali drogę materiały UG Bobrowniki
Czerwiec już na zawsze pozostanie przełomowym miesiącem w historii Rogoźnika. Właśnie w czerwcu został powołany Komitet Społecznego Wydania Monografii. Cel jest jeden. Za trzy lata rynek wydawniczy ma wzbogacić się o książkę, w której zostaną opisane najważniejsze fakty z historii Rogoźnika.

W cały projekt z wielkim zaangażowaniem włączyli się mieszkańcy. Podczas spotkań dotyczących monografii chętnie opowiadali o historii swojej małej ojczyzny, w której żyją od wielu lat. Dwadzieścia dwie osoby zobowiązały się do udziału przy tworzeniu książki. Trzeba zebrać jak nawiększą ilość materiałów, wspomnień, fotografii i dokumentów o dawnych dziejach miejscowości. W całość wszystkie fakty i wspomnienia zbierze profesor Zdzisław Noga, wykładadowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

- Profesor Zdzisław Noga wydał wiele publikacji na temat wielu miejscowości naszego regionu i jest ekspertem w tej dziedzinie - mówi Włodzimierz Flak. - Aby publikacja miała była jak najbardziej dokładna nawiązałem współpracę z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Członkom komitetu w poszukiwaniu informacji o Rogoźniku pomoże dyrektor muzeum, dr Dominik Abłamowicz - dodaje.

- Już teraz możemy pochwalić się zdumiewającymi informacjami. Posiadamy mapy Rogoźnika z XVI, XIX i XX wieku. Najstarsza pochodzi z 1572r. Okazuje się, że w tamtych czasach część okolicznych miejscowości należała do Rogoźnika. Natomiast na mapie z 1937 r. można zobaczyć, że Rogoźnik składał się aż z 31 osobno nazwanych części - tłumaczy Artur Dudka, sekretarz komitetu. Podczas prac nad monografią dotarto do informacji historycznych, które wskazują, że pierwsze ślady mieszkańców na terenie miejscowości pochodzą z okresu epoki kamienia - Mezolitu (pomiędzy 8000 - 4800 r. p.n.e.). Inne wzmianki o mieszkańcach pochodzą z okresu Neolitu (ślady osadnictwa) oraz epoki brązu (8 stanowisk ceramicznych na stoku Buczyny) i żelaza (ślady osadnictwa). O Rogoźniku wspominano też w Kronice Jana Długosza w 1442 r. Znajduje się tam, krótka informacja o właścicielach miejscowości, którymi byli bracia Mikołaj i Piotr Rogożowie. Według Zdzisława Nogi najwięcej problemów będzie z historią współczesną. Wszystko ze względu na fakt, że emocje są wciąż żywe od których trudno się uwolnić. Czasy PRL-u i wydarzeń po 89 roku pełne są cały czas zawiłości i ekscytacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto