Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy wystrzałach hakownic

Andrzej Siejeński
Przybyłą na turniej parę młodą przywitał chlebem i solą gospodarz turnieju, szambelan opolski, Andrzej Kościuk. Fot: Andrzej Siejeński
Przybyłą na turniej parę młodą przywitał chlebem i solą gospodarz turnieju, szambelan opolski, Andrzej Kościuk. Fot: Andrzej Siejeński
Śluby na turniejach są rzadkością, dlatego do uroczystości zawarcia małżeństwa będzińskiego komesa Tomka Konopczyca z panną Agnieszką Grendą kwiat rycerstwa przygotowywał się już od kilku miesięcy.

Śluby na turniejach są rzadkością, dlatego do uroczystości zawarcia małżeństwa będzińskiego komesa Tomka Konopczyca z panną Agnieszką Grendą kwiat rycerstwa przygotowywał się już od kilku miesięcy. Uroczystość odbyła się w sobotę i niedzielę w Skansenie Wsi Opolskiej w Opolu–Bierkowicach podczas IV Festiwalu Średniowiecznego.

W sobotę oprócz turnieju były prezentacje zaproszonych bractw, pojedynki rycerskie (w szranki stanęło blisko 50 rycerzy) oraz turniej łuczniczy i krąg wojów.
Para młoda przybyła bryczką w asyście barwnego korowodu. Po przejściu przez szpaler utworzony przez rycerzy z uniesionymi mieczami, staropolskim zwyczajem — chlebem i solą — przywitał młodą parę Andrzej Kościuk, gospodarz turnieju. Następnie narzeczeni stanęli przed biskupem, który udzielił im błogosławieństwa. Po tej krótkiej ceremonii całe rycerstwo uklękło i odśpiewano „Bogurodzicę”.

— O takim weselisku, jaki mieli Tomek z Agnieszką, marzą chyba wszystkie panny na wydaniu — powiedziała Triss z Wojkowic. — Ja też chciałabym jechać do ślubu w bryczce, w asyście barwnego korowodu, do tego jeszcze przejść przez szpaler utworzony przez rycerzy.

Wieczorem odbyła się bitwa z udziałem blisko 80 rycerzy, łuczników i wojów. Potem goście zasiedli do stołów biesiadnych. Głównym prezentem dla nowożeńców była drewniana skrzynia wypełniona „dukatami” (pięciozłotówki).

Uczta trwała do białego rana, a wiwatom na cześć pary młodej nie było końca. Wszyscy znakomicie bawili się przy muzyce zespołu Celtic Folk zagłuszanej czasami przez wystrzały z hakownic. Weselisko uświetniły także pokazy ogni.

Drugiego dnia ukończono pojedynki rycerskie. Rozegrano także zapasy. Białogłowy miały swój bieg po sukno, bractwo ogrodzienieckie dało pokaz walki konnej, a dzieci mogły w teatrzyku kukiełkowym obejrzeć historię o panu Twardowskim.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto