18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Bolesława Ciepieli "Dawne, zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej"

Jakub Czapla
18 listopada br. w klubie „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyła się promocja książki pt. „Dawne, zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej”.

Jest to już ósma książka autorstwa Bolesława Ciepieli o kopalniach węgla w Zagłębiu Dąbrowskim. (Poprzednie jego książki o kopalniach to: 1. Kopalnia w.k. „Grodziec”. 170 lat górnictwa węglowego w Grodźcu.1994; 2. Najstarsze i ostatnie kopalnie w Zagłębiu Dąbrowskim. 2003; 3. O kopalniach węgla. Zagłębiowskie górnicze spotkania - po latach pracy. 2005; 4. Zlikwidowane zagłębiowskie kopalnie w fotografii. 2006; 5. Zagłębiowskie kopalnie węgla w czasopismach naukowo-technicznych.2008; 6. Kopalnie węgla kamiennego w Będzinie. 2009; 7. Tradycje zagłębiowskiego górnictwa. 2010).

Książka składa się z 4 rozdziałów: O Zagłębiu Dąbrowskim i Gminie Psary (w tym historia miejscowości należących do Gminy Psary), 2. Historia kopalń (Gródków, Malinowice, Psary, Sarnów, Strzyżowice), kopalnie rud w Górze Siewierskiej oraz biedaszyby na terenie gminy, 3. Legendy i piosenki górnicze, 4. SITG Koło „Zagłębie” na straży dziedzictwa kulturowego.

Książka ma dwie rekomendacje (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Prezesa Z. O. SITG Sosnowiec) oraz recenzje napisaną przez prof. dr. hab. Mirosława Ponczka (przewodniczącego Oddziałowego Instytutu Autorskiego w Będzinie). Wydawcą publikacji były Stowarzyszenie Autorów Polskich O-Będzin oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Koło „Zagłębie” w Będzinie.

Podczas spotkania autor omówił zawartość książki, wspomniał m.in., że początki górnictwa węglowego na Ziemi Psarskiej (dziś w granicach Gminy Psary) sięgają 1724 r., bo wówczas istniała tam kopalnia o nieznanej nazwie należąca do Księstwa Siewierskiego. Historycznie w 1797 r. na pograniczu Psar i Strzyżowic (na obszarze nazwanym „Zagłębie Strzyżowskie”) powstała tam kopalnia „Tadeusz” (później po przejęciu jej przez władze pruskie otrzymała nazwę „Hoym”) i była ona drugą rządową kopalnią po kopalni „Reden” uruchomionej w 1796 r. w Dąbrowie Górniczej.

Na promocję książki przybyli znajomi, przyjaciele oraz zainteresowani tematyką górnictwa. Wśród uczestników byli m.in. przedstawiciele senatora Z. Meresa, przedstawiciel Wójta Gminy Psary (dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach), przedstawiciel Prezydenta Będzina (Barbara Stelmach), członkowie regionalnych stowarzyszeń (SAP, SITG, Twórców Kultury, Klub Kronikarzy Z. D.) oraz sponsorzy książki. Podczas spotkania śpiewała Bożena Związek. Dyrektor MiP Bibl. Publ. W Będzinie – Bożena Staszewska wręczył B. Ciepieli podziękowanie, w którym napisano: „Z satysfakcją nadajemy Panu „IMIĘ PRZYJACIELA BIBLIOTEKI” w podziękowaniu za dotychczasową niezwykle aktywną współpracę, która podniosła w randze ofertę kulturalną naszej Biblioteki…”

Było wspólne pamiątkowe zdjęcie (foto Andrzej Grzybek), toast lampką szampana, a wszyscy uczestnicy otrzymali wraz z ksiązką folderek w wykonaniu Beaty Wardęgi (pracownika MiP Bibl. Z rąk dyrektorów bibliotek (MiP w Będzinie oraz Gminnej w Psarach) autor otrzymał wiązanki kwiatów.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Promocja książki Bolesława Ciepieli "Dawne, zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej" - Będzin Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto