Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady parkowania na terenie szpitala w Czeladzi. Kto może wjechać, gdzie zostawić auto i jak długo? Co z opłatami?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tablice rejestracyjne samochodów wjeżdżających na teren szpitala w Czeladzi są skanowane przez kamery 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tablice rejestracyjne samochodów wjeżdżających na teren szpitala w Czeladzi są skanowane przez kamery Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Powiatowy szpital w Czeladzi ma za sobą gruntowne remonty kilku oddziałów, w których pojawiło się nowe wyposażenie. Zakończyła się także właśnie termomodernizacja całego budynku. Wiele zmieniło się także w kwestii parkowania. Lecznica testuje właśnie nowy system, oparty na skanowaniu tablic rejestracyjnych wjeżdżających samochodów.

Szpital w Czeladzi: system skanuje tablice rejestracyjne. Kto może wjechać?

Na forach internetowych pojawiało się ostatnio wiele pytań i wątpliwości, co do tego, kto może wjechać na teren szpitala i gdzie się zatrzymać. Spieszymy więc z odpowiedzią, jak obecnie wyglądają obowiązujące w tym temacie przepisy.

W czeladzkim szpitalu wprowadzony został system parkingu bezobsługowego, polegającego na rozróżnianiu tablic rejestracyjnych w oparciu o kamery LPR (License Plate Recognition).

- Na teren szpitala mogą wjechać pracownicy, pacjenci i osoby im towarzyszące. Urządzenie odczytuje numery rejestracyjne przy wjeździe i wyjeździe z parkingu, szlaban otwiera się automatycznie. W okresie zimowym warto zwrócić uwagę na czytelność tablic, ich zabrudzenie może bowiem uniemożliwić wjazd lub wyjazd z parkingu – informuje Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowa PZZOZ w Czeladzi i Będzinie.

Jak się okazuje obecnie system jest jeszcze w fazie testów, dlatego opłaty nie są na razie pobierane. Docelowo parking będzie płatny, przy czym wjazd i pobyt na terenie szpitala do 15 minut pozostanie darmowy. Ostateczna kwota opłaty będzie więc zależna od czasu, na jaki pojazd zostanie pozostawiony na parkingu. Takie opłaty będzie można wnosić w mieszczącym się obok szlabanów wyjazdowych parkomacie.

Szpital w Czeladzi: gdzie można zaparkować samochód?

W trakcie przebudowy wejścia do głównego budynku szpitalnego utworzony został podjazd dla osób z niepełnosprawnością oraz przeszklone zadaszenie, chroniące przed opadami atmosferycznymi. Pod wejście można podjechać samochodem.

Postój w tym miejscu (oznaczonym tabliczką „Kiss&Ride”) jest dozwolony na czas niezbędny do wyjścia pasażera z pojazdu, a także, w przypadku osób ze szczególnymi potrzebami, odprowadzenia go do miejsca docelowego, czyli na przykład na oddział czy do poradni.

- Taka organizacja ruchu pozwala pacjentom, mającym trudności w poruszaniu się, w bezpieczny i wygodny sposób dostać się z samochodu do budynku szpitala. Niedaleko wejścia głównego znajdują się także cztery miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością – mówi Agata Kalafarska-Winkler.

W sumie na terenie szpitala w Czeladzi jest obecnie 130 wyznaczonych miejsc parkingowych: 50 z nich jest przypisanych do konkretnych pojazdów osób pracujących w PZZOZ a pozostała większość służy wszystkim osobom, które przyjeżdżają do szpitala.

- Ze względu na duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe planujemy w przyszłości zwiększenie przestrzeni parkingowej na terenie czeladzkiej placówki – podkreśla Agata Kalafarska-Winkler.

Jak dodaje, pacjenci mogą korzystać także z bezpłatnych, ogólnodostępnych parkingów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie PZZOZ przy ul. Szpitalnej. Mały parking obok wjazdu na teren szpitala zapełnia się dość szybko z samego rana, kiedy mieszkańcy powiatu przyjeżdżają do przychodni specjalistycznych lub też załatwić inne sprawy w szpitalu. Kierowcy parkują też wzdłuż ulicy Szpitalnej albo nieco dalej, blisko kompleksu garaży.

Szpital w Czeladzi: remont lecznicy i termomodernizacja, wiele nowości w oddziałach

Dzięki termomodernizacji, wymianie elewacji i okien, szpital zyskał nowoczesne oblicze. W marcu 2022 r. oficjalnie otwarty został w PZZOZ w Czeladzi zmodernizowany Oddział Dziecięcy i Pracownia Endoskopii. Oddział dziecięcy, liczący 15 łóżek, podzielony jest na część dla starszych i młodszych dzieci. Wszystkie sale wyposażone są w rozkładane fotele dla opiekunów oraz łazienki. Przeszklone drzwi i monitoring pozwalają na stałą obserwację i zwiększają bezpieczeństwo przebywających tam dzieci. Powstała też nowa instalacja gazów medycznych, nie trzeba więc już korzystać z koncentratorów tlenu i butli.

Dzięki remontowi Pracowni Endoskopii pacjenci zyskali natomiast doskonale wyposażone i komfortowe pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Całość składa się z dwóch nowoczesnych sal endoskopowych, spełniających warunki do wykonywania diagnostyki i zabiegów zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zmywalni, pokoju nadzoru poznieczuleniowego, pomieszczenia przygotowania i punktu obsługi pacjenta.

W 2023 roku roku zakończył się także, realizowany w dwóch etapach, remont Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej. Oddział zajmuje dwa piętra w skrzydle C szpitala, dlatego aby jak najmniej zakłócić jego codzienne funkcjonowanie i zachować dostępność dla pacjentów, remont objął najpierw drugie a następnie trzecie piętro. Modernizacja poprawiła nie tylko komfort pacjentów, ale także personelu oddziału, który dostał do dyspozycji nowe pomieszczenia do pracy i wypoczynku.

Czeladzka interna dysponuje również 6-łóżkową salą intensywnego nadzoru kardiologicznego, stworzoną na wzór renomowanych ośrodków kardiologicznych o najwyższym poziomie referencyjności. Sala wyposażona jest w wysokiej klasy wielofunkcyjne łóżka, monitory, pompy infuzyjne, pompy do żywienia pozajelitowego i respiratory.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto