Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2012. Oddaj głos na obiekty pow. będzińskiego

sauer
Zabytkowa synagoga Mizrachi, odbudowane mury miejskie pomiędzy ulicą Zawale a Modrzejowską w Będzinie? A może błonia przy zamku siewierskim, na których znajduje się fantastyczny plac zabaw i boiska wielofunkcyjne lub przebudowa stadionu w Siewierzu? Które z tych miejsc to najlepsza przestrzeń publiczna?

Cztery obiekty z powiatu będzińskiego walczą w konkursie organizowanym przez zarząd województwa śląskiego na Najlepszą Przestrzeń Publiczną. Dobrej jakości przestrzeń, mająca charakter użyteczności publicznej przyczynia się do gospodarczego i społecznego rozwoju w skali lokalnej i regionalnej. Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Całość ocenia jury konkursowe, złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Jednak Wy, drodzy czytelnicy możecie głosować na najlepszą przestrzeń publiczną za pośrednictwem strony internetowej www.slaskie.pl/npp

W konkursie można głosować na Dom Modlitwy Mizrachi, który znajduje się przy ulicy Potockiego w Będzinie. Synagoga, odkryta została w 2004 r. Miastu wciąż brakowało pieniędzy na jej renowację. Trwały też sprawy związane z regulacją prawną tego miejsca. W końcu udało się. Na renowację miasto przeznaczyło 85,5 tys. zł, a wojewódzki konserwator dołożył 37,3 tys. zł. Doceniono także odbudowę murów miejskich, zlokalizowanych pomiędzy ul. Modrzejowską i Zawale w Będzinie. Prace związane z renowacją murów zakończono w czerwcu 2011 r.

Cele ogólne projektu można określić jako poprawę atrakcyjności kulturalno-społecznej Będzina, stymulację rozwoju kulturalnego regionu, przywrócenie funkcji kulturalnej zaniedbanym obiektom położonych w strefie ochrony konserwatorskiej ścisłego centrum miasta.

Doceniono także inwestycje w Siewierzu, która powstała na błoniach. Mowa oczywiście o budowie obiektów sportowo-rekreacyjnych przy Zamku w Siewierzu. Inwestycję zlokalizowano w sąsiedztwie wybudowanego w 2010 roku kompleksu boisk sportowych "Orlik". Dzięki temu gmina wzbogaciła się o kolejne dwa korty tenisowe, plac zabaw, skatepark i bieżnię. Ponadto urządzono tereny zielone i zamontowano elementy małej architektury.

A na deser przebudowa Stadionu Sportowego LKS "Przemsza", również z Siewierza.

Głosować na nasze inwestycje można do końca sierpnia, ta inwestycja która wygra zostanie uhonorowana nagrodą internautów. By oddać swój głos, należy na stronie internetowej konkursu (www.slaskie.pl/npp) wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio: 3, 2 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail.

Dom czeka

Zabytkowy Dom Modlitwy Mizrachi znajduje się przy ulicy Potockiego. Mogą go już odwiedzać turyści

Pomieszczenie prywatnej synagogi po 1924 roku ulokowano w piwnicy na tyłach oficyny prywatnej kamienicy przy ulicy Ignacego Potockiego 3 w Będzinie, w której w latach dwudziestych znajdował się "mały Będzin", była w niej bowiem synagoga, mykwa (łaźnia rytualna), cheder (szkoła religijna), kino, hotel, restauracja, drukarnia lokalnej gazety, a nawet dom publiczny. Właścicielem kamienicy był członek społeczności żydowskiej, bogaty kupiec Jakub Wiener. Prywatna synagoga została założona przez członków ortodoksyjnej grupy religijnych syjonistów, należących do organizacji Histadrut ha - Mizrachi. Organizacja powstała na początku lat dwudziestych XX wieku w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto