Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sławkowa upamiętnili obrońców sprzed 67. laty

Janusz Mróz
Inscenizacja historyczna podczas Pikniku Militarno - Historycznego na Rynku w Sławkowie
Inscenizacja historyczna podczas Pikniku Militarno - Historycznego na Rynku w Sławkowie a.b.
67 lat minęło od chwili, gdy 14 dywizja dowodzona przez płk. Piotra Jefremienkę i 43 korpus piechoty gen. mjr Anatola Andriejewa wyzwoliły Sławków spod okupacji hitlerowskiej.

23 stycznia, jak co roku w samo południe wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą sławkowian poległych podczas okupacji złożyły władze miasta oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. W imieniu władz Sławkowa kwiaty złożył między innymi Marek Ciepaj Zastępca Burmistrza.

Ilu mieszkańców naszego miasta poległo podczas okupacji, tego dokładnie nie wiemy, wiemy natomiast, że prawdopodobnie 84 sławkowian straciło życie, podczas kilkudniowych walk o Sławków. Armia Czerwona straciła 303 żołnierzy, natomiast po stronie niemieckiej zginęło 360 żołnierzy.

Walki o Sławków rozpoczęły się już 20 stycznia 1945 r. w godzinach przedpołudniowych. Główne natarcie szło z dwóch kierunków tj. od Chwaliboskiego i Krzykawy oraz od Bukowna i Świniej Góry. Niemcy przygotowali się starannie do obrony Sławkowa, który ze względu na ukształtowanie terenu miał stanowić węzeł oporu. Linie obronne biegły ulicami: Browarną i Krakowską, od północy zaś przez Piasek i Jazy.

Czołgi i artylerię Niemcy rozmieścili na Rynku obok cmentarza oraz u wylotu ulic. Także na wieży kościelnej znajdowało się stanowisko karabinów maszynowych. Przeprawa przez Białą Przemszę była bardzo trudna, gdyż Niemcy wysadzili most na rzece i kładkę przy młynie. Kolejne przeprawy wpław przez rzekę w ciągu dnia kończyły się śmiercią żołnierzy radzieckich w ogniu karabinów maszynowych. Dopiero 23 stycznia wojska radzieckie stosując manewr oskrzydlający rozbiły garnizon niemiecki i wyzwoliły miasto.

W ubiegłym roku podczas Pikniku Militarno - Historycznego grupy rekonstrukcji historycznych przypomniały historię ze stycznia 1945 r i zaprezentowały na sławkowskim Rynku rekonstrukcję historyczną "ofensywa zimowa-styczeń 1945".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto