Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Będzina, w końcu skorzystają z budżetu obywatelskiego

Katarzyna Kapusta
fot. Wojtek Borkowski
W końcu Będzin dołączył do grona miast, w których to mieszkańcy mogą składać swoje projekty i zmieniać miasto w ramach budżetu obywatelskiego. Do tej pory w powiecie będzińskim taką możliwość mieli tylko mieszkańcy Czeladzi.

- Budżet obywatelski - to kolejne narzędzie, które chciałbym przekazać w ręce mieszkańców naszego miasta. Dzięki niemu będzinianie będą mogli decydować o tym, na co zostanie wydana część pieniędzy z budżetu miasta w 2019 roku - mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Do dyspozycji mieszkańców będzie 1 milion złotych. Urzędnicy zakładają, że już w maju bieżącego roku rozpocznie się nabór propozycji. Każdy wniosek będzie musiał zyskać poparcie minimum 30 osób. Te z wniosków, które spełnią wymagania formalne i merytoryczne, zostaną poddane pod głosowanie. Odbędzie się ono w październiku. Do głosowania uprawnieni będą wszyscy mieszkańcy i to oni zdecydują o realizacji wybranych pomysłów.
W sąsiedniej Czeladzi budżet obywatelski działa już od czterech lat. W tym czasie zrealizowano 10 projektów o wartości 1 mln 331 tys. złotych. Mieszkańcy Czeladzi zgłaszają propozycje projektów do budżetu obywatelskiego na specjalnych formularzach. We wrześniu i październiku następuje weryfikacja propozycji pod względem formalnym i finansowanym. Od 2016 roku zniesiony został podział na trzy okręgi konsultacyjne, co oznacza, że mieszkańcy mogą głosować na projekty zgłoszone w całym mieście, a nie tylko w poszczególnych okręgach (dzielnicach). W listopadzie odbywa się głosowanie, a w grudniu następuje ogłoszenie zwycięskich projektów.

- W czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Czeladź wzięło udział 2140 mieszkańców, oddano 2137 ważnych głosów, z czego prawie 72 procent elektronicznie - mówi Anna Tatarek, koordynatorka z Urzędu Miasta w Czeladzi.

Zwyciężył jeden projekt - „Remont alejek i stworzenie stref integracji społecznych mieszkańców w Parku Alfred”, uzyskując 968 głosów. Wartość szacowana przez autora projektu to 510 tysięcy złotych.

- W czwartej edycji zgłoszono siedemnaście projektów, jeden wpłynął po terminie. Do weryfikacji merytorycznej przekazano szesnaście projektów, a do głosowania dopuszczono sześć propozycji - dodaje Tatarek. Modelowo i jak dotąd najlepiej prowadzony budżet obywatelski ma Dąbrowa Górnicza.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto