Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To już 26. edycja wydarzenia WYNIKI

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
Znamy wyniki Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 26. To największy tego typu przegląd w Europie.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie wystartował 9 stycznia. W Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie rozpoczęły się przesłuchania artystów. Trwały dwa dni. Na scenie pojawiło się 141 solistów, chórów i zespołów, którzy zostali wyłonieni spośród 1675 uczestników eliminacji. Na przesłuchaniach wykonali prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach.

W festiwalowym jury zasiedli w tym roku profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

Festiwal zakończy się koncertem galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji.

26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie - wyniki

Soliści (dzieci):
1. Sandra Michalak z Zespołu Szkół w Chociczy (Nagroda 2000 zł ufundowana przez Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego)
1. Natalia Kosmowska z Opatkowic (Nagroda rzeczowa o wartości 2000 zł ufundowana przez Marcina Bazylaka, prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej)
2. Mikołaj Gajowy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukowie (Nagroda rzeczowa o wartości 750 zł ufundowana przez Firmę PROFES Mariusz Dyduch z Będzina)
2. Marta Wardak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukowie (Nagroda 500 zł ufundowana przez Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Będzińskiego i nagroda 400 zł ufundowana przez Waldemara Andzela, Posła na Sejm RP)
2. Wiktoria Taracińska z Prywatnej Szkoły Muzycznej Michał Sobczyński w Kostrzynie nad Odrą (Nagroda 500 zł ufundowana przez Rafała Adamczyka, Posła na Sejm RP i nagroda 400 zł – ufundowana przez Zarząd Elektrociepłowni BĘDZIN Sp. z o.o.)
3. Krystian Gizicki z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu (Nagroda opaska HUAWEI Color Band A2 ufundowana przez Zbigniewa Szaleńca, burmistrza Miasta Czeladź i nagroda wieża SHARP XL-B510 BK ufundowana przez Tomasza Sadłonia, wójta Gminy Psary)
3. Agata Ciesielska z Łowicza (Nagroda karta podarunkowa o wartości 500 zł ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina wraz z Klubem Radnych Towarzystwa Przyjaciół Będzina)

Soliści (dzieci) - wyróżnienia:
- Antonina Wydrych ze Szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle
- Julia Tkacz z Myszkowa
- Grzegorz Stachera z Zespołu PSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach
- Kornelia Baran z Wilna

Soliści (młodzież):
1. Ewelina Gąska z Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach (Nagroda 2000 zł ufundowana przez Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego)
2. Anna Prałat z Klub na Piętrze przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” w Lesznie (Nagroda 1500 zł ufundowana przez Zdzisława Banasia, burmistrza Miasta i Gminy Siewierz)
3. Maja Rębisz z Tomaszowskiego Domu Kultury (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Klub Radnych WSPÓLNIE DLA BĘDZINA Rady Miejskiej Będzina)
3. Agata Radek z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Dariusza Waluszczyka, wicestarostę będzińskiego)

Soliści (młodzież) - wyróżnienia:
- Miłosz Grawon z Fundacji Przestrzeń
- Paweł Drewnowski ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku

Soliści (dorośli):
1 . NIE PRZYZNANO
2. Zofia Sydor z parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie (Nagroda 1200 zł ufundowana przez Prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Będzinie)
3. Julia Dota ze Stowarzyszenia „Akces” w Ozimku (Nagroda 500 zł ufundowana przez Prezesa Banku Spółdzielczego w Będzinie i nagroda 400 zł ufundowana przez Radnych Prawa i Sprawiedliwości Miasta Czeladź i Będzin)
3. Diana Dereniowska-Wójcik ze Studia FLOW (Nagroda 900 zł – ufundowana przez Prezesa ZREM-BUD Sp. z o. o.)

Soliści (dorośli) - wyróżnienia:
- Marcelina Bidzińska z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie
- Michał Bojczuk z Domu Kultury „ZAMECZEK” w Kielcach

Duety:
1. NIE PRZYZNANO
2. NIE PRZYZNANO
3. „TANTO” Małgorzata Szybisty i Julia Krzywoń z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej)

Duety - wyróżnienia:
- Ania Chmielowiec i Maciek Gacek z Trzęsówki
- Ola i Sławek Karwańscy ze Szkoły Podstawowej w Gródku
- Karolina Staniak i Milena Dyszewska ze Studia wokalnego „Bel Canto” Gminnego Domu Kultury w Cycowie

Chóry kościelne i schole liturgiczne:
1. Chór kameralny „LEGATO” z parafii im. NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (Nagroda rzeczowa o wartości 3000 zł ufundowana przez Burmistrza Miasta Wojkowice)
2. Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie (Nagroda 2000 zł ufundowana przez Akademię Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej)
3. Schola liturgiczna „TOTUS TUUS” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Akademię Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej)
3. Schola dziecięco-młodzieżowa „JEZUSOWE PROMYKI” z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Akademię Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej)

Chóry dorosłe:
1. Chór „MEDICI CANTANTES” Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (Nagroda 3000 zł ufundowana przez Biskupa Diecezji Sosnowieckiej dr. Grzegorza Kaszaka)
2. Zespół kameralny „SANTARELLO” z Katowic (Nagroda 2000 zł ufundowana przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o.)
3. Chór kameralny Społecznej Akademii Nauk w Łodzi (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S. A. w Katowicach)

Chóry dorosłe - wyróżnienia:
- Chór mieszany „UNA VOCE” z Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnicy

Chóry dziecięce i młodzieżowe:
1. Chór „PUERI CANTORES SANCTI NICOLAI” z Bochni (Nagroda 5000 zł ufundowana przez Związek Miast Polskich)
2. Chór mieszany „PEREWESŁO” z Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Równym na Ukrainie (Nagroda 2000 zł ufundowana przez proboszcza Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu)
2. Chór dziecięcy „AVE MARIA” z Pałacu dzieci i młodzieży w Równem (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Klub Radnych WSPÓLNY POWIAT Rady Powiatu Będzińskiego i nagroda 1000 zł ufundowana przez proboszcza z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi)
3. Chłopięcy Chór Kameralny „CHCEMY ŚPIEWAĆ” ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Łodzi (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej)

Chóry dziecięce i młodzieżowe - wyróżnienia:
- Chór „CLAVE DE SOL” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie

Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne:
1. Helena Abramowicz ze Związku Polaków na Białorusi (Nagroda 3000 zł ufundowana przez Noel Joy Foundation z USA)
2. NIE PRZYZNANO
3. Zespół wokalny „TuLipiany” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipianach (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Prezesa POCZTY POLSKIEJ S. A.)

Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne - wyróżnienia:
– Łączone zespoły „MELODIA” i PIERWIOSNKI” z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego i Centrum Kultury w Wilnie
– Zespół wokalny „POLONEZ” ze Związku Polaków na Białorusi Oddział w Mińsku
– Zespół wokalny „STUDIO ART” ze Stowarzyszenie STUDIO ART w Porębie
– Polski Wokalny Zespół „MALWY” przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie

Młodzieżowe zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne:
1. Młodzieżowy zespół wokalny „LIBERTY” z Uniwersytetu Humanistycznego w Równem (Nagroda 2000 zł ufundowana przez Noel Joy Foundation z USA)
2. Zespół wokalny „MUSICORUM” z Młodzieżowego Domu Kultury przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Rybniku (Nagroda 2000 zł ufundowana przez Prezesa TAURON POLSKA ENERGIA S. A.)
3. Zespół wokalno-instrumentalny „DIVERSION” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Nagroda 500 zł ufundowana przez Prezesa Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA i nagroda 650 zł ufundowana przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. dr. Adama Bilika przy parafii Św. Trójcy w Będzinie i księdza Grzegorza Maciejewskiego)

Młodzieżowe zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne - wyróżnienia:
– Zespół wokalny „IN TONO” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach
– Tercet z Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka
– Zespół wokalno-instrumentalny „ARPEGIO” z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. S. Kostki w Kielcach

Dziecięce zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne:
1. Zespół wokalny „ARABESKA” z Klubu „Na Piętrze SM „Przylesie” w Lesznie (Nagroda rzeczowa o wartości 3000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Sosnowca)
2. Zespół wokalny „RECHA” młodsza grupa ze Związku Polaków na Białorusi Oddział w Mozyrzu (Nagroda 1000 zł ufundowana przez proboszcza Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu)
3. Zespół wokalno-instrumentalny „MAŁE SKRZYPECZKI” z Akademii Młodych Talentów „Małe Skrzypeczki” w Kielcach (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej)

Dziecięce zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne - wyróżnienia:
– Zespół wokalny „LALALA” z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach

Zespoły folklorystyczne i regionalne:
1. NIE PRZYZNANO
2. Zespół regionalny „JANCZOWIOKI” ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Janczowa „Janczowska Wspólnota” (Nagroda 3000 zł ufundowana przez Starostę Będzińskiego)
3. Zagórzański Zespół Folklorystyczny „DOLINA MSZANKI” (Nagroda 1000 zł ufundowana przez Zarząd ORLEN Południe S. A.)

Zespoły folklorystyczne i regionalne - wyróżnienia:
– Zespół folklorystyczny „WESOŁE NUTKI” ze Stowarzyszenia MAK Mąkolno Aktywne Kreatywne
– Zespół folklorystyczny „KORONA ŻARNOWCA” z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Żarnowcu

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie