Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Golec uOrkiestra w Będzinie- zobacz ZDJĘCIA. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek 2023

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Koncert Golec uOrkiestra w Będzin Arenie

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Koncert Golec uOrkiestra w Będzin Arenie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Ł. Komoniewski
BĘDZIN. We wtorek 10 stycznia zainaugurowana została 29 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W tym roku ze sceny popłynie ponad 300 kolęd, a najlepsi zaprezentują się raz jeszcze podczas wielkiego koncertu galowego. Tymczasem na początek zagrał i zaśpiewał dla wszystkich zespół Golec uOrkiestra.

Pierwsza odsłona Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zgromadziła pełną widownię w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Nic w tym jednak dziwnego, skoro mieliśmy okazję usłyszeć braci Golców z zespołem. Program „Kolędowanie z Janem Pawłem II", który wykonali muzycy, miał być zachętą i zaproszeniem, by odwiedzić Będzin przez kolejne festiwalowe dni i jak najliczniej uczestniczyć w tym największym w Europie kolędowaniu.

W czwartek 12 stycznia o godzinie 9, także w Będzin Arenie, rozpoczną się natomiast festiwalowe przesłuchania. Do Będzina znów przyjadą najlepsi kolędnicy, a o tym zagłębiowskim mieście będzie mówiło się w najbliższych dniach w najdalszych zakątkach kraju, jako o stolicy polskiej kolędy i pastorałki.

- Do Będzina przyjedzie 78 solistów, 11 duetów i tercetów oraz 48 zespołów, chórów i schol. Przez trzy dni, od czwartku do soboty (12-14 stycznia), na naszej scenie ponad 300 kolęd wyśpiewają zwycięzcy eliminacji, które w grudniu odbyły się w Polsce, Litwie, Ukrainie i Białorusi. A zgłosiły się do nich także wykonawcy z Azerbejdżanu, Niemiec i Austrii. Bardzo zależy nam, by wykonawcy nie śpiewali do niemal pustej hali - chcemy pokazać, że mieszkańcy Będzina, diecezji i województwa kochają kolędy - mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy będzińskiego festiwalu.

Przesłuchania startują codziennie o godzinie 9. W czwartek i piątek organizatorzy zapraszają aż do godz. 20.30, a w sobotę do godz. 15. Dokładny harmonogram można znaleźć na stronie:mfkip.pl. W zakładce II etap.

Wykonawców oceni komisja, której w tym roku przewodniczyć będzie prof. dr hab. Marta Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Prezentacje wraz z nią oceniać będą prof. dr hab. Ewa Biegas (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS (Instytut Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

To oni rozdzielą nagrody, których pula w poprzedniej edycji wyniosła rekordowe 100 tysięcy złotych. Rekordowe jest także tegoroczne Grand Prix Festiwalu - to aż 15 tysięcy złotych, które ufundował prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.
Wyniki festiwalu poznamy podczas koncertu galowego w niedzielę, 15 stycznia o godz. 16. Zbierze on najciekawsze wykonania edycji i jak co roku będzie perłą w festiwalowej koronie, która nieodmiennie przyciąga tłumy widzów.

- To nasz festiwal w pigułce, która jest barwna, napełnia energią i leczy lepiej, niż niejeden suplement - zachęca do udziału w koncercie Jarosław Ciszek.

Podobnie jak przed rokiem cały festiwal odbędzie się hali widowiskowo-sportowej Będzin-Arena przy ul. Sportowej 20. Wstęp jest bezpłatny. Przesłuchania i koncert galowy będą dostępne także w formie transmisji na stronie: www.mfkip.pl.

- To będzie prawdziwe kolędowe święto! Barwne zespoły, chóry i soliści wyśpiewując ponad 300 kolęd sprawią, że szary świat stanie się piękniejszy, a Boże Narodzenie ożyje na estradzie, by ogrzać serca widzów. Zapraszamy, by być z nami, by cieszyć się tą wyjątkową chwilą - mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu.

Ponad 30 tysięcy uczestników kolędowego święta w Będzinie

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i ówczesnego wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło ponad 30 tysięcy uczestników.

Formuła festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką, co jest wyrazem troski Festiwalu o naszą spuściznę kulturową.

Najlepszych wykonawców (ok. 140 czyli blisko 2 tysiące osób) wybranych przez jurorów podczas eliminacji w rejonach zapraszani są w styczniu na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego stolicą polskiej kolędy i pastorałki. Tu prezentują się przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie akademii muzycznych z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto