Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Internet za książkowym regałem

Artur Pycela
Do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej młodzież zagląda codziennie. Nie tylko, aby wypożyczyć książki.
Do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej młodzież zagląda codziennie. Nie tylko, aby wypożyczyć książki.
Biblioteki naszego powiatu starają się przyciągnąć czytelników coraz szerszą ofertą. I to nie tylko tą książkową. Organizowane są wernisaże, wystawy, lekcje biblioteczne.

Biblioteki naszego powiatu starają się przyciągnąć czytelników coraz szerszą ofertą. I to nie tylko tą książkową. Organizowane są wernisaże, wystawy, lekcje biblioteczne.

- Naszym czytelnikom proponujemy, oprócz bogatego księgozbioru, szereg ciekawych form spędzenia wolnego czasu. Często organizowane są u nas wystawy malarstwa, fotografii. Staramy się również pomagać uzdolnionej poetycko młodzieży. Co miesiąc odbywają się u nas wieczorki poetyckie, podczas których młodzi poeci mogą zaprezentować swój dorobek. Chociaż są to amatorzy, to jednak ich występy przyciągają wielu chętnych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z podróżnikiem Sławomirem Olejniczakiem, który opowiadał o swojej wyprawie w Andy - mówi Maria Honkisz, bibliotekarka z Czeladzi.

Czeladzka biblioteka nie jest jedyną placówką, gdzie mają miejsce tego typu wydarzenia kulturalne. Równie ciekawe są propozycje Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Ogromną atrakcją dla miłośników żeglarstwa było spotkanie z Bodo Gorusem, komandorem Górniczego Turystycznego Klubu Żeglarskiego "Gwarek" w Zabrzu. Słuchacze mogli usłyszeć relacje z rejsu wokół Ameryki Południowej. Obecnie biblioteka zaprasza na trwającą wystawę fotografii czarno-białej Gregorego Michenaud.

Biblioteki gminne również nie zostają w tyle.

- W gminie Bobrowniki mamy coraz bardziej nowoczesną bibliotekę. Pod koniec ubiegłego roku trafiły do nas trzy komputery do czytelni internetowej. W planach są kolejne. Mam nadzieję, że ta nowość przypadnie do gustu naszym czytelnikom i zachęci ich do częstszego odwiedzania bibliotek - mówi Urszula Bacia, bibliotekarka z Bobrownik.

Wciąż jednak w samej bibliotece niezmiennie najważniejsza jest książka. Wśród czytelników powiatu będzińskiego największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie powieści sensacyjne i literatura kobieca. Do najpoczytniejszych autorów należą Dan Brown i Sven Hassel. Dla dzieci numerem jeden pozostają przygody czarodzieja, który nazywa się oczywiście Harry Potter.

Ostatnie lata, to jednak zauważalny spadek czytelnictwa. Chociaż biblioteki starają się przedstawić coraz lepszą ofertę a książki drożeją, mimo to trudno zachęcić do czytania.

Paradoksalnie, jak mówią bibliotekarze, w ciągu ostatnich lat nastąpił spadek liczby czytelników i wypożyczeń, chociaż biblioteki są coraz lepiej zaopatrzone.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto