Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głos czytelnika: Koncepcja rozbudowy Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Będzinie [WIZUALIZACJE]

Blacharnia Miejska (www.architekt.bedzin.pl/blog/)
W styczniu odbyła się prezentacja projektu, która została opracowana w ramach autorskiego projektu multimedialnego blacharnia miejska. To koncepcja rozbudowy Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 położonego przy ulicy Wolności w Będzinie.

W prezentacji uczestniczyli min. wiceprezydent miasta ds.oświaty, naczelnik Wydziału Oświaty, naczelnik wydziału Promocji, dyrektor i wice dyrektorzy szkoły oraz przewodniczący Rady Rodziców Szkoły. No i oczywiście nasz zespół. To tyle z oficjalnych rzeczy. Poniżej przedstawiam krótki opis i prezentację naszej koncepcji.

ZAGOSPODAROWANIE

Budynek zlokalizowano od strony wschodniej istniejącej szkoły na tzw. łące Zamkowej, tuż za budynkiem wielorodzinnym Zamkowe Ogrody. Starą i nową część połączono zabudownym łacznikiem tzw. kładką o długości około 29,0m (konieczność ominięcia istniejącego uzbrojenia terenu). Od strony północnej zaprojektowano parking samochodowy (33 miejsca postojowe) wraz z placem manewrowym dla straży pożarnej. W części wschodniej działki zlokalizowano zewnętrzny plac zabaw dla najmłodszych dzieci, który połączono z resztą budynku oplatającym go zielonym tarasem.

KONCEPCJA ROZBUDOWY SZKOŁY

W przypadku rozbudowy Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 zastosowano czyste i proste w formie bryły i materiały, zestawiając je w całość tworzącą spójne rozwiązanie. Ciepła i stonowana kolorystyka bryły wpisuje się w melancholijny krajobraz osiedla Zamkowego i współgra zarówno z istniejącą szkołą jak i nowopowstałą mieszkaniówką (Zamkowe Ogrody) powyżej. W celu zespolenia budynku z otoczeniem zaproponowano zewnętrzny, zielony taras, który w połączeniu z „otwartym” placem zabaw powoduje świadome otwarcie budynku na otaczający bryłę teren zielonej łąki. Jako łącznik pomiędzy starą, a nową formą wykorzystano zamkniętą, półprzeźroczystą kładkę, która swą prostotą nie absorbuje zbyt dużej uwagi i nie odciąga przechodnia od reszty budynku.

Budynek podzielono wewnątrz na cztery, główne części:

* sportową (hala sportowa z zapleczem, 2. ścianki wspinaczkowe, składana widownia dla 200.osób)

* edukacyjną (8. klas lekcyjnych)

* multimedialną (sala wielofunkcyjna min. wykłady, przedstawienia, spotkania, konferencje itp. oraz sala warsztatowa dla aktywnej młodzieży np. zajęcia z tańca, malarstwa, rzeźby czy muzyki)

* wejściową tzw. reprezentacyjną (hol wejściowy, antresola, ochrona, szatnia, bufet),

które połączono systemem prostej komunikacji (korytarze, winda, łącznik)

WNIOSKI I WĄTPLIWOŚCI PO PREZENTACJI

W trakcie spotkania zostały poruszone różne istotne kwestie. Pierwsza to kwestia demograficzna. Wg danych pochodzących z ewidencji miejskiej (czyli źródła) w nadchodzących latach przewiduje się przyrost około 10-15% jeśli chodzi o teren Będzina (teren obsługiwany przez MZS nr 1) stąd istnieje potrzeba powiększenia kubatury istniejącej szkoły, gdzie i tak na dzień dzisiejszy istniejący zasób sal lekcyjnych jest niewystarczający w szkole dwuzmianowej (podstawówka + gimnazjum). Co do samej hali sportowej, obecna hala o wymiarach 10x20m jest kompletnie nie dostosowana do realiów i liczby uczniów (czasami cztery klasy odbywają zajęcia w ciągu jednej godziny na tej hali) stąd łatwo sobie wyobrazić jak one wyglądają.

O rozbudowie szkoły i jej zapotrzebowaniu na nową przestrzeń mówi się już od 30 lat i temat ten nie został do tej pory poruszony. Wątpliwości władz miasta wzbudziła nazwa budynku pt. „Miejska hala sportowa”. Oczywiście wymyślając tą nazwę nie brałem pod uwagę hali widowiskowej, która na pewno jest potrzebna również miastu. Miałem bardziej na myśli pojęcie ”miejska” jako miejscowa hala, która byłaby dostępna dla mieszkańców Będzina w godzinach wieczornych, z atrakcyjnym programem wewnątrz. Hala widowiskowa wiąże się z dużo większą infrastrukturą wokół budynku jeśli chodzi np. o miejsca parkingowe. I na pytanie odnośnie jej lokalizacji, które padło podczas prezentacji, uważam że akurat ta lokalizacja jest dobra - bo ogólnodostępna, a poza tym obsługująca znaczną rzeszę mieszkańców Będzina (Zamkowe, Gzichów, Brzozowica czy choćby nawet i Grodziec).

Szacunkowy koszt inwestycji określiliśmy na około 9,0 mln złotych brutto (+- 15%) bez wyposażenia dla przedstawionej koncepcji budynku budynku i jego programu, który ja uważam za otwarty i do dyskusji (prezentowana koncepcja to autorski program konsultowany z dyrekcją szkoły). Tak przynajmniej przedstawiłem to władzom miasta. Trudno powiedzieć czy koncepcja kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Wiadomo miasto nigdy nie ma pieniędzy – to smutna rzeczywistość. Na dofinansowanie z unii też nie ma na razie co liczyć, bo obecne, dostępne programy już zostały wyczerpane jeśli chodzi o ich fundusze, a kolejne planowane na rok 2014 są jedną, wielką niewiadomą. Czas pokaże. Opracowując ten projekt wraz z moim zespołem, nie liczyłem, że będzie on zrealizowany czy wzbudzi powszechny zachwyt. Liczę raczej na to, iż stanie się prologiem do długo odkładanej dyskusji o formie, kondycji, a przede wszystkim potrzebach naszej miejskiej architektury i wypełniających ją dookoła mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto