Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drożyzna i inflacja robią swoje. Na czym będą oszczędzać w najbliższych miesiącach w Będzinie i Czeladzi? Co z inwestycjami?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Będzinie do końca roku wymienionych zostanie w ramach oszczędności prawie 2600 opraw oświetleniowych 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Będzinie do końca roku wymienionych zostanie w ramach oszczędności prawie 2600 opraw oświetleniowych Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Będzin
Inflacja, podwyżki cen energii elektrycznej i innych mediów, drogie materiału budowlane i kosmiczne kwoty w ofertach na wykonawstwo miejskich inwestycji. To wszystko spędza sen z powiek lokalnym samorządom, często zmuszając je do oszczędności i przekładania ważnych projektów na lepsze czasy, choć nikt nie wie, czy takie nadejdą. Na czym w najbliższych miesiącach zamierzają więc oszczędzać w Będzinie i Czeladzi?

Będzin: niższa temperatura, wymiana oświetlenia

Projekt budżetu miasta w Będzinie na rok 2023 jest w opracowaniu, więc jak się dowiedzieliśmy trudno jeszcze powiedzieć, które propozycje zadań inwestycyjnych będą realizowane, a które nie.

- Cały czas odczuwamy wzrost cen nie tylko na zadaniach inwestycyjnych, ale również na wydatkach bieżących związanych z utrzymaniem miasta. Cena energii, którą płacimy jest wyższa w stosunku do 2021 aż o 51 procent. Aby zminimalizować te różnice modernizujemy oświetlenie uliczne. Do końca roku zostanie wymienionych blisko 2600 sztuk opraw oświetleniowych – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek z Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych lamp LED zmniejszy się moc zainstalowanego oświetlania, przez co nastąpi spadek zużycia energii elektrycznej, a tym samym oszczędności w kosztach zużycia oraz bieżącego utrzymania i konserwacji infrastruktury. Ponadto zaprojektowany system sterowania będzie zarządzał oświetleniem, co pozwoli zwiększyć jego efektywności poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do potrzeb.

W okresie grzewczym 2022/2023 w Urzędzie Miejskim została ustawiona minimalna temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach. Obecnie temperatura w pomieszczeniach oscyluje w granicach 19º Celsjusza. Ponadto została obniżona temperatura na bojlerach elektrycznych w łazienkach i pomieszczeniach socjalnych.

- W placówkach oświatowych planowane są zmniejszenia wydatków związane z działalnością i utrzymaniem placówek, ale nie będą one miały związku z obniżeniem komfortu cieplnego. Oszczędności będą wynikały ze zmiany zachowań w zakresie regulowania poziomu ciepła na grzejnikach w określonych porach dnia – podkreśla Kinga Wesołowska-Bodzek.
- Od dłuższego czasu funkcjonujemy w sposób oszczędny. Generalnie kierujemy się zasadą racjonalnego wydatkowania środków. Obecnie nie planujemy ograniczania dostępności obiektów sportowych, ani zmiany panujących w nich warunków temperaturowych – dodaje.

Czeladź: ograniczą zużycie energii, nie będą oświetlać budynku urzędu miasta

- Nasze miasto zawsze starało się wydawać swoje środki finansowe rozważnie, a obecna sytuacja związana z gwałtowną inflacją sprawia, że jesteśmy zmuszeni robić to jeszcze dokładniej – przyznaje Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego Urzędu Miasta.

Jednostki podległe urzędowi zostały zobowiązane, aby do 14 października przedstawić plany pozwalające ograniczyć ilość zużywanej energii, które zostaną poddane analizie, a następnie wprowadzone w życie.

- Sprawa jest o tyle skomplikowana, że ewentualnych oszczędności należy szukać w taki sposób, aby były one jak najmniej uciążliwe dla naszych mieszkańców. Dlatego też cały czas analizujemy nasze dotychczasowe wydatki na energię i poszukujemy takich rozwiązań, które będą optymalne zarówno dla mieszkańców jak i miejskiego budżetu. Jako urząd na pewno będziemy starali się dać dobry przykład jak oszczędzać energię – podkreśla Jakub Kubasik.

W Czeladzi planowane jest wyłączenie zewnętrznego oświetlanie urzędu, ograniczenie jego natężenia w pomieszczeniach, w których nie odbywa się bezpośrednia obsługa petentów, zmniejszenie temperatury podgrzewaczy wody, a także obniżenie temperatury w budynku do około 18-19 stopni.
- Konieczność szukania oszczędności spowodowana inflacją sprawia, że nie mamy jeszcze ostatecznego kształtu budżetu na 2023 rok, dlatego nie możemy powiedzieć czy wypadną z niego jakieś inwestycje – dodaje rzecznik prasowy czeladzkiego Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto