Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Ekologicznej w gminie Psary. Konkursy, prelekcje, spotkania. Dużo dobrej zabawy i nauki

OPRAC.: PAS
Dni Kultury Ekologicznej obfitowały w liczne wydarzenia na terenie całej gminy Psary

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dni Kultury Ekologicznej obfitowały w liczne wydarzenia na terenie całej gminy Psary Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary
W tym roku po raz pierwszy w gminie Psary odbyły się Dni Kultury Ekologicznej. Tematyka konkursów, prelekcji, wydarzeń i spotkań dotyczyła szeroko rozumianej ekologii i ochrony środowiska. Nie zabrakło nagród i wyróżnień, a co najważniejsze, w trakcie wszystkich wydarzeń dobrej zabawy, a przy okazji nauki.

Dni Kultury Ekologicznej rozpoczęły się wyłonieniem laureatów konkursu plastycznego na Ekologiczną Pisankę. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Psarach wpłynęło blisko 40 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. W konkursie wyłoniono 9 laureatów: w kategorii przedszkole I miejsce zdobył Antoni Piszczek, II miejsce Łucja Cichoń, a III miejsce Izabela Szczerba. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Alan Ziółkowski, Blanka Muc oraz Zuzanna Płaneta. W kategorii klasy I-III nagrody otrzymali: I miejsce Julia Woldan, II miejsce Zofia Golda i III miejsce Zuzanna Zawalska.

Tego samego dnia w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach odbył się konkurs piosenki "Muzyka lubi eko”, w którym wzięło udział 16 wokalistów w kategorii wiekowej klas IV-VI. Każdy z nich zaprezentował jeden utwór o tematyce ekologicznej. Ocenie podlegały intonacja, dykcja, dobór piosenki do tematu oraz ogólny wyraz artystyczny. Jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce - Paulina Knapik, II miejsce Natalia Jąderko, a III miejsce Karolina Dudziak. Wyróżnieni zostali: Emilia Kuś, Błażej Szczeszek oraz Amelia Bochenek. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Nagrody, gratulacje oraz podziękowania dla wszystkich uczestników osobiście wręczył wójt Tomasz Sadłoń.

Tego samego dnia Szkoła Podstawowa w Dąbiu zaprosiła szóstoklasistów z pozostałych placówek do udziału w VI Gminnym Konkursie Plastyczno-Technicznym z cyklu „Podaruj mi drugie życie” pod hasłem „Guzik z pętelką”. Uczniowie pełni zapału i werwy do tworzenia stanęli przed niecodziennym zadaniem. Materiałem do tworzenia nowych przedmiotów były guziki. Bardzo szybko okazało się, że pomysły posypały się jak z rękawa i drużyny przystąpiły do pracy. Po godzinie oczom jury ukazały się guzikowe przedmioty - torebka, samochód - zabawka, pudełeczka na biżuterię, bransoletka, naszyjnik i drzewko szczęścia. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice ze Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach, które stworzyły guzikową biżuterię z pojemnikiem oraz ekologiczne drzewko szczęścia.

12 kwietnia miały miejsce aż trzy spotkania wpisujące się w Dni Kultury Ekologicznej. W Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach uczniowie najmłodszych klas oraz przedszkolaki z Dąbia i Sarnowa mieli okazję zobaczyć spektakl „Jaś i drzewo fasoli”, czyli barwną opowieść o losach ubogiego Jasia i jego mamy. Przedstawienie teatralne nie tylko wzruszało, ale i bawiło widzów, a dodatkowo dostarczyło im bogatej wiedzy dotyczącej dbałości o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

Tego samego dnia popołudniu odbyło się spotkanie „Na tropie Wielkanocnego zajączka” organizowane przez Gminny Żłobek w Psarach. Zabawa rozpoczęła się w Parku Żurawiniec, gdzie przy pięknej wiosennej pogodzie bawiło się ponad 100 rodzin, które odwiedziły cztery stacje ukryte w parku. Na każdej z nich znajdowały się zadania nawiązujące do nauki segregacji śmieci, produktów biodegradowalnych, oszczędzania wody i odnawialnych źródłach energii. Dzięki zajączkowi można było poczuć prawdziwy klimat Świąt Wielkanocnych. Na koniec każdy, kto bacznie szukał i liczył jajka w lesie otrzymał niespodziankę oraz mógł posilić się pysznym ciastem i lemoniadą. Po uśmiechach dzieci i rodziców można stwierdzić, że zabawa była udana.

Dla miłośników mody Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach przygotowała ekologiczny pokaz w wykonaniu uczniów ze szkoły w Strzyżowicach. Młodzież, projektując wykazała się niezwykłą pomysłowością. Udowodniła, że wystarczy kilka butelek typu PET, parę worków na śmieci, trochę starych i zużytych płyt kompaktowych, by stworzyć piękną kreację. Pokaz tej niecodziennej mody został entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną w psarskiej bibliotece publiczność, która następnie miała okazję uczestniczyć w wykładzie kosmetolog Marzeny Skowron, dotyczącym wyrabiania i stosowania naturalnych kosmetyków oraz przyjaznych dla skóry tkanin.

13 kwietnia odbyły się z kolei warsztaty pszczelarskie dla uczniów, które przygotował i poprowadził Zenon Będkowski. Wójt Tomasz Sadłoń podczas tego spotkania przekazał każdemu pszczelarzowi z gminy Psary, należącemu do Zagłębiowskiego Klubu Pszczelarzy, ul wielkopolski. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Dąbiu wykazywali duże zainteresowanie omawianymi tematami, dotyczącymi życia pszczół. Aktywnie słuchali i zadawali pytania organizatorowi prelekcji.

Finałowym, kończącym Dni Kultury Ekologicznej wydarzeniem będzie wielkie otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej, które zaplanowane zostało na 22 kwietnia w Dzień Ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto